| mariaelena123456 a întrebat:

Sunt fata si vreau sa imi incep viata sexuala insa nu stiu nimic despre cum ma pot proteja. Imi puteti spune niste metode de protejare si sa imi explicati putin? Sunt aproape majora.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Perzevativ,ca pastilele alea sunt nesanatoase, tu vrei sau esti fortata?

| corbulalbrosu a răspuns:

Cea mai la indemana metoda de protectie este folosirea prezervativului. Metode mai noi ar fi ovulele si cremele spermigene. Cele mai bune rezultate iti ofera pastilele anticonceptionale iar mai nou Inelil contraceptiv NUVARING.

| SkyPilot a răspuns:

Nimeni din cei care ti-au raspuns nu ti-a spus ca singurul sex unde esti 100% protejata este cel pe care nu il faci.
Prezervativele se mai rup, eficienta lor este estimate la 95%.
AC-urile au o rata de success de 97-99%. E de preferat sa ti le prescrie ginecologul tau si sa citesti prospectul. Inelul NuvaRing intra tot in aceasta categorie, este tot un produs hormonal si se elibereaza pe reteta.
Calendarul este o metoda cu risc mare. Ai o sansa de 3-5% sa ramai in orice zi a CM. Ai aplicatii pe smartphone care te ajuta, dar ar fi bine sa stii si tu sa iti calculezi perioada fertila.
Metoda coitus interruptus reduce mult din risc, dar ambii parteneri trebuie sa stiti foarte bine cum sa o aplicati, nu e suficient sa o scoata cand simte ca termina, mai sunt si niste reguli de igiena.
Ovulele contraceptive si cremele spermicide au o eficienta pe la 90-92% si nu sunt recomandate ca unica metoda.
Poate mai sunt si altele dar nu imi mai pot aminti nimic in acest moment.
Ar fi bine sa folosesti de fiecare data doua metode simultan pentru a reduce cat mai mult riscul. Alegerea depinde foarte mult si de prietenul tau. Spre exemplu mie imi displace prezervativul, pierd foarte mult din senzatia de a fi inauntru, am folosit alte metode si pana acum nu am avut probleme.

| Dracoola a răspuns:

Dar amicul tau ce recomanda? El ce treaba are?