| AmandaLove4ever a întrebat:

Sunt foarte geloasa! Spuneti-mi si mie la ce ar trebui sa ma gandesc cand am o criza de gelozie sau cand imi dau filme? Adica el imi spune ca n-ar trebui sa-mi fac griji, ca el e corect si nu face de astea, si ca simplu motiv ca e langa mine ar trebui sa ajunga! Dar el e langa mine de vreo 3 4 ori pe saptamana cand vine la mine, si restul? Help! Mersi!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca l-ai iubi, ai avea incredere in el si nu ai accepta nici cea mai mica umbra de suspiciune. Pana vei incepe sa ai sentimente pentru el, gandeste-te ca in timpul in care nu e la tine, iti e la fel de fidel cum ii esti tu lui.

| RAY a răspuns:

Omul nu-i monogam asa ca tu ai niste sperante care sunt impotriva naturi umane o data tot te va insela ca asa e omul

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia este o boala care se poate trata, prin autocontrol!
Gelozia scapata de sub control iti face viata un calvar, te face negativista, pesimista, lipsita de increder in oameni, ti s epare ca toti vor sa te insele si toti te mint, cu alte cuvinte.
Din pacate, daca nu te trezesti la realitate acum, cand inca nu-i prea tarziu, mai tarziu, s-ar putea sa fie prea tarziu.
Invata sa dai credit oamenilor, sa le asculti justificarile, sa nu-i mai controlezi si tragi la raspundere, nu uita, nu-ti sunt slugi sau propietatea ta, sunt egalii tai, asa ca, trateaza-i asa cum vrei si tu sa fii tratata, cu respect si delicatete.
Multi oamni ajung sa rupa relatiile din cauza acestei gelozii bolnave, casnici distruse, vieti macinate.
Spune-ne cine este el, cel de langa tine? Iubitul, amantul sau sotul?
Banuiesc ca-i iubitul si in cazul asta, de 3-4 ori pe saptamana sa fie cu tine, mi se pare perfect normal. Inca nu-ti este sot sa vina acasa in fiecare zi, nu uita, nu ai nici un drept sa-l controlezi sau sa-i impui ce sa faca, nu-ti apartine!

| corbulalbrosu a răspuns:

Imi pare rau sa-ti amintesc faptul ca gelozia este considerata o boala grava, cronicizata si din acest motiv nu prea exista „tratament " contra geloziei, adica nu s-a descoperit vreo pastila care sa trateze asta la cineva, decat daca aceasta gelozie nu face parte dintr-un tablou mai amplu psihopataologic si deci s-ar trata ca o anumita tulburare psihica si nu ca un simptom in sine. Asadar in cazul tau s-ar recomanda cu ardoare sa stai de vorba cu un psihoterapeut despre starile si sentimentele tale, despre povestile pe care acestea le-ar putea ascunde, despre temerile si fricile tale atat actuale cat si cele mai vechi. Se pare ca in cazul tau chiar se impune un astfel de tratament. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Buna scumpa sunt barbat iar un barbat cand iti spune asta unei femei minte ca un nesimtit, poate nu a avut ocazia sa se culce cu alta dar cu mintea da, sigur te-a inselat pentru ca noi chiar daca ne iubum sotia, tot ne uitam dupa fundul alteia sau zicem mama ce as... pe asta, nu mai asculta toate cliseele despre iubire cu dragoste nemuritoare, printi si zane bune, tot ce trebuie sa faci e simplu,
Un barbat daca iubeste o femeie chiar daca o inseala nu o paraseste niciodata pentru alta
Un barbat reactioneaza la extreme daca vede ca mori dupa el si il stresezi o sa prinda tupeu si o sa faca ce vrea din tine

TIne minte vorbele astea
Orice aratare de afectiune pentru partener se va intoarce impotriva ta SINGURUUL lucru util care trebuie sa il faci si sa mearca este sa il lasi sa faca ce vrea nu il mai suna des lasa-l sa te sune sa te caute, iti garantez ca daca vede ca te racesti o sa devina el gelos si el o sa te sune pentru ca draga mea lui o sa ii starnesti interes din nou, daca face din tine o telecomanda se plictiseste, arata-i ca poate sa te piarda oricand si va lupta pentru tine

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu te mai uita la telenovele. Te-ai gandit, macar pentru o secunda, ca poate are si el o viata in afara relatiei? Daca tu nu iesi din casa, decat atunci cand va vedeti, e fix problema ta.

| MrLucas a răspuns:

Daca vrea sa te insele o va face chiar si cu tine de mana! Nu iti mai bate capul cu asta, gelozia ta nu il impiedica sa te insele.Keep calm and relax