| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in depresie severa si nu mai stiu cum sa ies. Am aproape 29 de ani si sunt singura. La varsta de 14 ani eram la un pas sa fiu violata. Au urmat atacuri de panica timp de un an. Mi-am revenit cat sa functionez, dar nu am avut relatii in liceu. La facultate mama mea a facut accident vascular si mai mult stateam cu ea pentru ca nu am pe altcineva. Mai aveam si un job ca sa ne putem permite tratamentul. Alte rude nu am. In al doilea an am cunoscut un baiat si am iesit la 4 intalniri. La fiecare, de la prima, incerca sa ma bage in pat. La a patra cand am vrut sa ma retrag din sarut m-a prins de par. Era coleg cu mine, il stiam toti. Prietenele mele ziceau ca eu sunt in urma cu ritmul modern si era normal sa fie deja frustrat ca nu primeste nimic. Am vrut sa intrerup relatia cu el, tipul a inceput sa ma ameninte ca imi face rau. Mi s-a activat frica aia de la 14 ani. Apoi, acum 2 ani, mama a facut alt accident vascular si iar am avut grija de ea. Acum sunt stabila financiar, mi-am luat apartament din banii mei. Dar greu l-am amenajat ca jumatate din profitul meu se ducea pe tratamentele mamei. Si acum toti care nu mi-ar fi oferit o mana de ajutor cand am avut nevoie ma iau cu „bai dar tu cand te mariti? Ai o varsta." As vrea, dar dupa cele 2 experiente extrem de urate cu barbatii, imi e efectiv frica de ei. Plang zilnic, iau tablete, imi vine sa....nu stiu, nici nu mai pot gandi. In orice caz, ideea de relatie ma sperie la fel de tare ca a ramane singura pentru ca nu am avut nicio experienta placuta. Si e si tarziu pentru mine. Imediat fac 29. La 30 o sa fiu paria societatii daca nu sunt in relatie. Ciudata si defecta. Nu pot trai cu asta. Nu pot... Nici nu stiu ce sa intreb aici. Poate doar ce ma sfatuiti sa fac. Mi-am ratat viata

10 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Daca esti singura la 30 de ani nu esti paria. Esti tanara si poti avea un viitor frumos. Inceteaza sa mai fii fatalista, pentru ca nu e cazul.
Doar pentru ca ai dat peste doi nenorociti, nu inseamna ca toti barbatii sunt asa. Exista o multime de baieti buni, doar ca trebuie sa inveti sa-i recunosti. Pe de alta parte, vin si cu o solutie mai indrazneata. Daca nu poti scapa de frica de barbati si de asemenea te sperie si ideea de singuratate, de ce nu incerci cu o femeie?

| ania a răspuns:

E normal sa simti asa duoa traumele prin care ai treciut.
Te incurajez sa te programezi la consiliere crestina la Elpis Romania, ei organizeaza weekenduri de vindecare in care doua consiliere discuta cu tine desoreviata ta, se explica implicatiile spirituale ale traumei prin care ai trecut, se roaga pentru tine. Ca sa iti faci i idee desore ce e vorva ai putea sa iti comanzi cartea Sara de la Editura Elpus in care o femeie care a fost abuzata sexual de la 5 la 15 ani de tatal ei si careia medicii psihiatrii nu-i dadeau nici o sansa de recuperare prin consiliere crestina s-a vindecat si a reusit pe urrma sa aiba o familie fericita cu 2 copii.

| AlexSM86 a răspuns:

Ramona, viata e plina de experiente atat frumoase cat si mai putin frumoase din care invatam si evoluam. Din experientele frumoase tindem sa nu prea invatam pentru ca nu avem de ce, totul e bine. Tu ai avut parte de ceva experiente nu tocmai frumoase si nici peste care sa poti trece usor. Totusi, sunt niste experiente de pe urma carora ai supravietuit si te-ai ridicat, felicitari! Esti o femeie puternica! Nu suntem perfecti si mai ramanem cu urme dupa astfel de experiente, e ok, le vei putea rezolva in timp, nu te speria.
Ca la 29-30 sa nu fii intr-o relatie, nu e un capat de tara. Auzi la ea, "paria societatii" laughing) Nu mai tine cont de ce vrea societatea, prietenii, familia de la tine si ce sa faci cu viata ta. E viata ta si faci ce simti sa faci cu ea!
Sunt oameni care deja la 30 de ani au copii si sunt si divortati...sunt ei oare mai "realizati"? As spune ca nu.
Da-ti timp sa iti aduci viata pe cursul pe care ti-l doresti de la ea.
Baieti/barbati sunt de toate felurile. Nu-ti face griji ca sunt destui potriviti pentru tine si care o sa aiba rabdare, sate inteleaga si sa construiasca ceva cu tine. Trebuie totusi sa comunici deschis cu cel cu care hotarasti sa te intalnesti pentru ca el sa stie de la inceput totul si sa isi seteze asteptari realiste. Frustrarile vin in general din presupuneri si asteptari nerealiste, resultate in urma lipsei de informatie...nu este vazut tot ansamblul.
E drept ca, in ziua de azi, sexualitatea este promovata in mod agresiv si, in combinatie cu activitatea hormonala, dupa la o lipsa de rabdare cand vine vorba de sex, mai ales dupa o varsta, as spune de 25 de ani daca nu chiar mai mica. Din pacate, asta e realitatea, dar asta nu inseamna ca nu sunt si tipi ok si, carora daca le povestesti deschis, vor intelege si vor avea rabdarea necesara de a construi momentul.
Sfatul meu a sa nu te grabesti de dragul de a avea o relatie, indiferent de motiv. Da-ti rabdare si timp ca sa intalnesti un tip care sa te descopere si sa te aprecieze pentru cine esti cu adevarat, dar fa-o deschis, pune toate cartile pe masa. Daca va fi ok cu toate astea, te va aprecia pentru cine esti si te va respecta, vei putea in timp sa incerci sa construiesti o relatie frumoasa alaturi de el.
Totusi, seteaza-ti si tu asteptarile in mod realist si accepta ca poate nu se va intampla maine si poate nu va fi primul sau al doilea sau al 5-lea tip pe care il intalnesti. Pe langa si la toate astea, ti-ar fi de mare ajutor sa stai de vorba cu un psiholog care sa te ajute si sa te ghideze. Cauta sa fie o femeie ca sa i te poti deschide mai usor.
O sa fie bine! Toate vin exact cand ai cu adevarat nevoie de ele, nu cand crezi si vrei tu sa le ai. Ai increderewinking

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau d etraumele din copilarie, dar viata merge inainte si cum ai aproape 30 de ani, ar trebui sa stii ca exista medici si terapeuti care te pot ajuta, tratandu-ti depresia si atacurile de panica, trebuind doar sa-ti faci o programare la un psiholog sau psihiatru si sa mergi la un consult, ca de acolo vor avea ei grija sa primesti medicatie si terapie.
Santate multa!

| mihai69 a răspuns:

Primul pas: să găsești un psihoterapeut care să te repună pe linia de plutire.
Apoi, să renunți la tiparele astea sociale stupide.
Nu ești nici paria, nici defectă, nici altfel decât restul lumii, indiferent dacă ești sau nu într-o relație.
Dacă reușești cu primul pas, poate vei reuși și să ai până la urmă o relație. Dar nu trebuie ca ăsta să devină scopul tău în viață!

| Hyperion7 a răspuns:

Sa o luam cu inceputul.
Într-adevăr, viața nu a fost chiar dreapta cu tine, subscriu și eu acest lucru.
Însă o să mai ai de-a face cu experiențe de acest gen (ca cea de la 14 ani) și asta pentru că tu ai o traumă nevindecată care nu se poate vindeca decât cu un ajutor specializat in acest sens.O sa ai nevoie de un psihoterapeut care sa te vindece pe toate planurile.
Într-adevăr, îmi dau seama cat de nașpa poate fi experiența asta cu violul, mai ales daca tu din fire ești introvertita, mai retrasă, tăcută.
Partea buna e că nu, nu toți bărbații sunt obsedați sexual și nu toți urmăresc să profite de corpul tau.Partea proasta e că dacă nu vindeci trauma, o să fii nevoita sa mai treci prin chestii asemănătoare(de obicei așa se întâmplă)

Viața nu îți este eșuată, încă mai poți reveni pe linia de plutire destul de repede, cu condiția să fii vindecată pe toate planurile și să crezi in schimbare. Daca tu pornești cu negativism și îl iei pe nu în brațe, abia atunci vei eșua in viața.
La 30 de ani se pot schimba multe în viața unui om, alții chiar și la 40-50 sau chiar și 60 de ani. Abia ai inceput tinerețea sa gusti,deci nu ai pierdut nimic important.
Din păcate na,ai pierdut experiență în ceea ce privesc relațiile. Daca ai fi avut relații până acum, ai fi știut cum stau lucrurile mai in mare, dar asa...o să fie puțin greu, e adevărat, dar nu imposibil.

Totul tine de tine și de puterea ta de vindecare și autovindecare.Traume, cred că avem cu toții, mai mari sau mai mici.Eu am câteva traume,nu mi-e greu sa recunosc,dar chestia e că eu incerc sa lucrez cu ele constant pentru a le modela și pentru a le face sa nu mai doară,pot spune că funcționează.
De fapt,aceste traume au scopul de a te maturiza, pentru că dacă nu ai avea parte de niste șocuri in viața,nu doar că ai fi o persoana superficiala,dar vei trata viața ca și când ar fi ceva ce ți se cuvine,nu ca pe un dar și ai trai-o in haos.
Așa că, în orice rău exista și un bine,chiar daca nu se vede,dar exista.
Uite, in cazul tau, ai învățat că nu toata lumea merita încrederea ta și că viața nu e veșnică, ci că are un termen limita.
Par lecții banale însă mulți încă nu știu chestii elementare despre viața.
Și da, sa nu faci niciodată prostia de a te căsători cu cineva doar fiindcă ești presata.Mai bine da-ti timp și gândește de doua ori înainte să calci o data! Până la urmă nu e un capăt de țară! Tu sa fii pregătită, că vei atrage ceea ce vrei.
Uite, nu știu cât o să te pot ajuta insa daca e, putem vorbi mai multe în privat.
No, sper sa te ajute!

| Lupică27 a răspuns:

Alta poveste ''incredibila'' de la un cont facut astazi.

| Cavaler001 a răspuns:

Daca aveai 40-50 ani mai ziceam, dar esti in floarea varstei happy
Gandeste pozitiv si ai incredere-n tine in primul rand.
Daca vezi ca un barbat nu te apreciaza si pare prost crescut de la prima intalnire n-are sens sa mai continuiwinking
Prin plans nu rezolvi nimic.
Asculta muzica vesela, citeste carti/citate motivationale si vei ajunge sa ai incredere in tine, in oameniwinking

| andrey69 a răspuns:

Sugerez terapia, lucreaza la tine, citeste carti de dezvoltare personala, asculta podcasturi, pe Youtube, te pot ajuta sa abservi chestii la tine si sa incepi sa faci schimbari.
Toti ne dorim persoane dragi langa noi dar traim intr o lume ciudata.

| vasileparnaie a răspuns:

Fara caterinca recomand psihologul Papa Mihail Leo din Craiova de langa 1 mai, m-a ajutat sa trec peste bullyingul luat de la prieteni ca imi e frica de femei. Este o phobie foarte urata dar aia e se mai intampla.