| Anahiteamo a întrebat:

Sunt indragostita de un tip. Si suntem prieteni cu beneficii, pe langa faptul ca suntem colegi de facultate. Din nefericire, sufera dupa fosta dupa o relatie de 2 ani. Stiu ca sperantele de a-l face sa se indragosteasca de mine sunt foarte mici, dar chiar imi doresc asta. Cum ar trebui sa procedez? Prin mici gesturi mi-a aratat ca ii pasa de mine oarecum, dar e prea putin fata de ceea ce vreau eu de la el. Nu am pretentii la mai mult, avand in vedere circumstantele actuale. Insa ce fac ca sa il cuceresc iremediabil?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca a iubito cu adevarat nu o va uita vreodata noi barbati nu suntem ca voi azi cu unu maine cu altul noi cand iubim ne dam si viata pentru persoana iubita

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu cunosti notiunea sau ce inseamna termenul de "prieten cu/fara beneficii". Trebuie sa stii ca 2 persoane care accepta acest concept atunci cand sunt in societate, atat tu cat si el va comportati de parca ati fi cei mai buni prieteni si atat. In schimb cand iesiti din vizorul celorlalti si ajungeti in dormitor, va dezlantuiti si aveti parte de cele mai tari partide de sex! In concluzie ceea ce doresti tu reprezinta cu totul altceva si anume o relatie strict monogama care este exact opusul acestei notiuni. Pentru a fi mai explicit si pentru a sti cu exactitate ce inseamna, afla ca ea se refera la acea "intelegere" dintre un barbat si o femeie care presupune ca cei doi sa adopte oarecum comportamentul unui cuplu, dar nu vor avea privilegiile sau restrictiile unui cuplu. Mai exact, vor vorbi la telefon, vor petrece timp impreuna si vor face sex, dar nu vor avea obligatii unul fata de celalalt, monogamia si devotamentul iesind din discutie. Altfel spus, se comporta precum doi amici foarte buni, care fac si sex dar nimic mai mult. Tu de fapt doresti exact contrariul, sa-l legi de tine pentru a fi doar al tau ceea ce separe ca nu-i surade si lui. Incearca sa-l cuceresti pe bune. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Distanteaza-te un pic de el si sa vezi ce o sa te caute...iti va simti lipsa si atunci iti va da mai multa atentie si asa poate va descoperi in tine calitatile care ii lipseau fostei si din una in alta ajungeti sa fiti un cuplu.

| noink a răspuns:

Am fost in aceeasi situatie cu un coleg de clasa. El suferea, noi foarte buni prieteni si prieteni cu beneficii din cand in cand... la un moment dat am zis ca il las in pace, ca incerc sa nu mai vreau nimic de la el. Si m-am indragostit de alt baiat happy am avut o relatie superba de o jumatate de an. Ii tot povesteam si "amicului" despre relatia mea si incet-incet a inceput sa devina gelos. M-am despartit de cel cu care eram pentru ca nu-l puteam iubi daca aveam inima in alta parte, si sunt acum intr-o relatie de 2 ani cu cel pe care ma chinuiam sa in cuceresc eu. Suntem foarte fericiti si nici nu vrem sa ne gandim ce s-ar fi intamplat daca el nu s-ar fi intors la mine. Incearca si tu sa faci niste lucruri pe cont propriu, nu sa fii disperata dupa el. Asa o sa vada ca poti fi independenta si nu ai nevoie de prezenta lui. Poate o sa isi dea seama ce pierde happy