| Costinamiha a întrebat:

Sunt la al doilea Blister de anticonceptionale Logest, iar acu sunt in pauza de sapte zile, in a3-a zi si la fel ca luna trecuta, astăzi mi-a venit ciclu doar ca nu a curs mult, iar Acu s-a oprit este ciclu sau poate fi vorba de o sarcina? Va rog sa-mi raspundeti!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am mai lasat acest raspuns si il repet deoarece este corect si cat se poate de explicit. In cazul folosirii pastilelor AC ca metoda de protectie impotriva formarii unei sarcini nedorite, cantitatea de menstra rezultata este mult mai mica decat in cazul unei menstruatii cand nu se foloseste aceasta metoda. In cazul folosirii pastilelor AC se poate intampla ca menstruatia aproape sa lipseasca iar uneori chiar sa devina inexistenta. Acest lucru se produce din cauza faptului ca hormonii din continutul pastilelor AC inhiba producerea celor 2 hormoni feminini (estrogen in special) si din acest motiv de obicei se formeaza un ENDOMETRU foarte slab dezvoltat, anemic, uneori putand apare si situatia in care aproape lipseste sau chiar situatii cand devine inexistenta si ca atare si cantitatea de menstra formata, care dupa cum se stie rezultata din destramarea endometrului, sa fie in concordanta cu volumul/cantitatea mucusului endometrial existent in uter, adica putin, foarte putin, sau in unele cazuri doar cateva pete de sange menstrual. Poti fi linistita deoarece nu poti ramane gravida in cazul in care ti-ai administrat in mod corect pastilele AC. si a pornit menstruatia.Ar trebui sa intelegi ca aceasta metoda a fost inventata pentru a permite barbatilor sa ejaculeze intotdeauna fara nicio retinere in vagin si da rezultate aproape perfecte de zeci de ani. Este IMPOSIBIL ca tu sa fii insarcinata in acest moment. Multa sanatate