| anonim_4396 a întrebat:

Sunt majora si nu mi-am inceput inca viata sexuala.Insa, sunt foarte precauta si recunosc ca stau cu frica in san, ma gandesc la protectia mea si as vrea sa aflu niste pareri cu privire la metode contraceptive.
Anticonceptionale am inteles ca se iau toata viata si nu as vrea sa le folosesc ca au si reactii adverse.
Metoda calendarului am inteles ca nu este destul de eficienta si mi-e ca daca risc, ma voi trezi cu o sarcina nedorita.
Prezervativul, la un moment dat nu va ma fi dorit de parteneri pentru ca placerea nu este mare, cica.
Pastila de a2a zi se ia o data pe an, si aia in situatii limita, grave.
Si mai sunt si alte metode de contraceptie...
Va intreb pe voi, pe ce alte metode contraceptive (va puteti referi si la cele de mai sus) va bazati?
Si puteti spune de asemenea daca vreuna a dat gres? Si ce ati facut in acele momente?

3 răspunsuri:
| Zaika_7941 a răspuns:

In ziua de azi nici in prezervative nu poti avea incredere, pentru ca se rup (propria experienta), eu tot am aproximativ 2 ani si multumesc lui Dumnezeu ca nu m-am trezit cu nici o sarcina si sper ca nici pe viitorul apropiat, tot nu folosesc prezervativ (am incredere in prietenu meu) si nici anticonceptionale pentru ca mi-e frica ca dupa ele sa nu mai pot avea copii.Te pup si ai grija de tine.

| jojo_2491 a răspuns:

Nu stiu ce experienta are joRjEEEEE, dar crede-ma ca ea are doar foarte mult noroc daca in doi ani nu a aparut nici o sarcina nedorita. vorbesc ca mama a unei fiice de 17 ani, deci in cunostinta de cauza.in primul rand iti recomand sa mergi la ginecolog, esti majora poti sa te duci singura. daca vrei sfatul meu foloseste prezervativul pana in momentul cand te hotarasti sa faci un copil. daca prietenul nu este de acord nu te merita.ai grija ce faci!

| JoRjEEEEE a răspuns:

Eu nu folosesc prezervativul de 2 ani incoace si nu a aparut nici o sarcina, deci din experienta mea iti pot spune ca poti sa o faci si neprotejata daca aman2 sunteti sanatosi pentru a evita BTS si daca partenerul tau se descurca si stie cand sa se opreasca din placerea intensa si sa nu ejaculeze in interior, nu exista riscul de a aparea o sarcina, cel putin in 2 ani nu a aparut nici o sarcina per 70-80 partide de sex happy