| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin speriata. dupa primul meu contact sexual am avut sangerari in cantitati ff mici in prima zi, si erau de culoare mai inchisa (spre maroniu). a doua zi nu am avut aproape deloc (decat putin pe hartia igienica dupa ce mergeam la baie). am citit pe un site ca aceastea ar fi simptomele unei sarcini, dar am folosit prezervativ prima data. ma gandeam la un test de sarcina, dar asta ar insemna sa mai astept vreo 2 saptamani. teoretic insa daca ar fi sa fiu insarcinata, si sangerarile mele ar fi simptomele unei sarcini, testul ar trebui sa o detecteze, nu? ce sa fac?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, sunt pur si simplu sangerarile cauzate de ruperea himenului. Ca sa fie semne de sarcina, aceste sangerari trebuie sa apara intre 14 si 20 de zile de la contactul sexual.

| Pedala a răspuns:

Dupa ce iti pierzi virginitatea de obicei curge sange... in sange---> hemoglobina---> fier---> oxidare ---> culoare mai inchisa a sangelui. Stai linistita si bucura-te de... el

| Laurici :x a răspuns:

Fa un test de sarcina! dar daca nu vrei sa astepti du-te la un ginecolog si el va clarifica lucrurile :X

succes :X