| ExizTPU a întrebat:

Tocmai ce am facut 14 ani, si am fost curios si mi-am masurat penisul. Are 11.55. Credeti ca pana la 16 ani o sa mai creasca? Daca te obosesti sa imi scrii un raspuns la misto, mai bine te-ai opri, pentru ca nu-l iau in considerare.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Penisul creste odata cu tine!
Vezi ca masurarea lui se face punand linia peste penis, nu dedesubt!

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca te preocupa in primul rand marimea "sculei" tale doar pur teoretic din moment ce inca nu ti-ai inceput viata sexuala. Dar chiar si asa este mult prea devreme sa se poata da un raspuns care sa fie considerat ca fiind corect, deoarece la varsta ta abia a inceput dezvoltarea organelor genitale din punct de vedere al maturizarii sexuale. Pana cand vei deveni major, vor mai trece 4-5 ani, perioada in care penisul tau s-ar putea sa creasca chiar foarte mult, dar la fel de bine exista chiar si posibilitatea de a stagna sau cresterea sa fie si una foarte mica, deci este prematur sa ne pronuntam pe o asemenea problema/tema. Probabil ca dimensiunea din acest moment poate fi apreciata ca fiind chiar mare, mult peste o anumita "medie" valabila pentru varsta de adolescent, insa o astfel de apreciere este una pur subiectiva fiindca este imposibil sa stim/apreciem cat de "precisa" este masuratoarea efectuata de tine cat esti de dezvoltat fizic, care este mostenirea genetica, etc. deci automat orice comentariu sau afirmatie poate fi in aceeasi masura, corecta sau eronata. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta va mai creste nu pana la 16 ani, ci pana la 18 ani.