| Eleenix a întrebat:

Tot văd contraziceri aici. Poți rămâne însărcinată doar la ovulație sau și în zilele fertile dacă e cu ejaculare și neprotejat?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Atunci ramîi insarcinata in zilele de fertilitate ale tale la ovulatie după ciclu, si numai cu conditia ca ejacularea sa fie in vagin nu afara nu in prezervativ, daca faci neprotejat sansele de sarcina mai ales daca esti la ovulatie sunt de 100%

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru funda ce varsta ai? Sanatate multa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vezi contradicții, de ce rămâi în continuare aici, unde vei primi răspunsuri contradictorii, de la persoane care își dau cu părerea?

| mastadont a răspuns:

Contradicția o observi doar tu și provine din faptul că nu înțelegi ce înseamnă ovulație și care este perioada fertilă. Ovulația este momentul în care se eliberează ovulul pentru a fi fecundat. Perioada fertilă se referă la zilele în care posibilitatea ca spermatozoidul și ovulul să fecundeze este cea mai ridicată și ține de durata de viață a spermatozoizilor și a ovulului, dacă un spermatozoid trăiește aproximativ 5 zile atunci perioada în care ovulul poate fi fecundat începe cu 5 zile înainte de ovulație. Luând în calcul că un ovul supraviețuiește aproximativ 48 de ore atunci ne dăm seama că perioada fertilă nu poate dura mai mult de două zile după eliberarea ovulului, reiese deci că din durata regulată de 28 de zile a unui ciclu menstrual 7 zile sunt fertile, ovulul fiind eliberat întotdeauna cu 14 zile înainte de menstruație atunci rezultă că perioada fertilă începe din ziua 9 aproximativ și ține până în ziua 16.