| zuzi_9390 a întrebat:

TPU ajutor! aseara am avut rel sexuale cu prietenul meu(am 16 ani)si cand am desfacut prezervativul am uitat o parte din ambalaj in pat iar bunica mea azi dimineata la gasit si imaginati.va ce circ a iesit
parintii mei sunt in italia eu cu mama mea mai vorbesc asa deschis ce sfat imi dati sa ii spun mamei mele ce s-a intamplat ca nu mai sunt virgina ca am avut relatii sexuale etc ca bunik mea mi-a zis ca ma duce la ginecolog:-ss urgent!

Răspuns Câştigător
| LittleRose a răspuns:

Depinde si cat de intelegatoare este bunica ta! Batranii sunt mai de moda veche! E alegerea fiecaruia la ce varsta vrea sa isi inceapa viata sexuala.Decat sa afle din alta parte,ar fi bine sa ii explici mamei tale,sa o rogi sa te inteleaga,si sa ii spui ca ai o relatie stabila cu prietenul tau si ca se comporta exemplar cu tine,indiferent daca e asa sau nu! Fiind departe,sunt sanse mari ca mama ta sa te inteleaga, pentru ca va desparte distanta si tinzi sa fi mai tolerant! Succes! Decat sa te duca la ginecolog, mai bine recunoaste fata de mama ta!

12 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

N-ai ce să faci, decât să-ţi asumi responsabilitatea. Încearcă-i să explici într-un fel bunicii tale că înainte de a decide să faci acest pas, te-ai considerat pregătită din toate punctele de vedere şi bineînţeles, suficient de informată despre contracepţie şi riscurile nefolosirii metodelor de barieră (prezervativul). Probabil va înţelege (parţial) situaţia, pentru că, văzând ambalajul de la prezervativ nu se va teme că vei putea rămâne însărcinată sau că vei putea contacta o BTS (boală cu transmitere sexuală). Dacă totuşi nu înţelege, şi îi va spune mamei tale, încearcă să îi explici acesteia, calm, şi sigur va înţelege dacă spui că există comunicare mai degajată între voi două.
O zi frumoasă!

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Of, cam aiurea situaţia! Ar fi fost mai bine să fi avut mai multă atenţie, dar faptul e consumat de-acum. Părerea mea este că din moment ce ai fost descoperită, nu îţi mai rămâne decât să admiţi chestia asta cu capul sus. Da, nu e ceva ce recunoşti cu cea mai mare demnitate posibilă, însă trebuie să o spui în final.
Dacă spui că eşti deschisă cu mama ta, explică-i direct ce s-a întâmplat. Poate va accepta, poate se va supăra pentru o perioadă, dar în final chiar e cel mai bun lucru. Poţi începe prin a-i spune ceva de genul "Ştiu că aparent am greşit, însă vreau să ştii ce s-a întâmplat fără să fiu judecată, încearcă să accepţi asta etc."
Mult succes, şi ai mai multă grijă data viitoare!

| Michell_7762 a răspuns:

Incearca si suna pe mama,sp.ce ai combinat,explica-i ca te protejezi (asta sa o fc. de cate ori practici acest " sport".Nu ai idee ce gol imens simte un parinte cand primeste asa veste, pentru. ca sigur ai tai au plecat pentru.ca tu sa ai o viata linistita,usoara,sa nu duci lipsuri,iar tu ii rasplatesti cum? griji,nervi,certuri intre ei (parinti).A nu intelege ca te judec, dar ar trebui sa aveti mai mult respect pentru parintii vostri, pentru bunica ta care are o enorma responsabilitate.Gandesti ca ai fc. bine. incepandu-ti viata sexuala asa devreme?

| Zaika_7941 a răspuns:

Da,desigur spune-i mamei tale, a fost si ea de virsta ta si te va intelege...succes!

| Coozeman a răspuns:

Alta data incearca sa fi mai atenta:-]

| tremurici a răspuns:

Alta data nu te mai **** happy cel mai sigur

| Ruxuletz a răspuns:

Vorbeste cu mama ta,expune-i situatia, nu o sa mai aiba ce sa faca... daca iti e asa de buna prietena o sa te inteleaga, eventual o sa iti dea niste sfaturi si spune-i sa vorbeasca si cu bunica. Spune adevarul!

| Ruxuletz a răspuns:

Multumesc! Si succes in viata! kiss

| Andrei32133 a răspuns:

Dar am si eu o intrebare bunica ta de unde sia cum arata pachetul de Durex? si raspunsul poti sa spui mamei tale pritro scrisoare si vorbeste deschis cu ea chiar daca ai facut chestia asta dar macar pe iubitul tau protejeazal sa nu afle parinti lui de chestia asta intre voi si cu bunica ta sincer cred ca ar trebui sa vorbesti cu ea la fel ca si cu mama ta si oricum (bunici sunt cele mai intelegatoare persoane din lume) o sa reusesti cumvawinking ai grija ce faci de acum inainte big grin

| DoarEu21 a răspuns:

Sall nu stiu ce sa zic acum depine in primul rand de bunica ta sh de parinti tai incearca sa vorbesti cu mama ta in legatura cu asta sh ea a trecut prin asta cand era de varsta ta deci te va intelege... mai multa grija data viitoare baftaa!

| zuzi_9390 explică:

LittleRose si Ruxuletz am vorbit cu mama mea si i-am zis tot si a zis ca sa vb cu bunica mea sa ma duc cand vin ei acasa la ginecolog(parintii mei vin peste o saptamana) si mi-a zis mama mea ca bunicii mele sa ii zic altceva cum a mai zis si una dintre voi batranii sunt de moda veche si mersi mult pentru sfaturi daca as putea vas da la amandoua fundita asa ca doar la una voi da si la alta voi da vot si ma iau dupa cine are mai multe fundite multumesc mult(scuze greselile de ortografie "-" )

| zuzi_9390 explică:

Multumesc tuturor ptr raspunsuri