| xxNoLovexx a întrebat:

TPU,am o problema foarte delicata,si va rog din suflet sa nu incepeti cu "vrea doar sex,vrea sa isi bata joc". Deci, am 16 si sunt impreuna cu un baiat de 27. Si imi e frica pentru el sa nu fie bagat la puscarie pentru corupere de minori. Daca noi ne iubim si nu intretinem vreo relatie sexuala, se poate intampla ceva cu libertatea lui? sau chiar cu ea mea.Si daca ar fi sa se intaple vreo relatie sexuala,sunt mari sansele de a ajunge el in puscarie? Suntem impreuna de ceva timp,si nu ne-am cerut vreodata unul celuilalt sex. Pentru ca ne iubim si atat. La varsta lui are un suflet de copil,bun,bland, dulce...este o exceptie fata de ceilalti tipi. Ne iubit atatde tare incat ne este frica pentru libertatea noastra. Mai ales daca ai mei ar afla ca sunt cu el..Ar face super urat, nu? Va rog ajutati-ma.

13 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

"Pentru ca ne iubim si atat. La varsta lui are un suflet de copil, bun, bland, dulce...este o exceptie fata de ceilalti tipi"

Vreau sa incep prin a te dezamagi. Nu e o exceptie de ceilalti decat in sensul invers, adica rau. O relatie sanatoasa nu se tine si nu se face cu o diferenta de varsta ca asta. Gandeste-te doar puutin ca esti o copila. El ar trebui sa fie un om matur, cu prioritati si gandind situatia la rece. Sa iti dea libertatea de care ai nevoie si evident, si pe a lui. Are 27 de ani, unde probabil ar trebui sa caute/incerce ceva serios cu persoane ceva mai de varsta apropiata. Tu la randul tau sa nu te mai pui atat in situatia disperarii si sa intelegi ca e doar o chestie de timp pana probabil nu va iesi nimic din asta.

Cata iubire spui ca este. este doar aparenta. Poate fi si sincera, nu zic nu, insa este imatura. Va place sa stati unul cu celalalt ca va oferiti reciproc cate ceva. Insa totul este imatur. Doar prin simpla asta intrebare este imatur.

El 27. tu 16. El barbat. are nevoie sa aiba contacte sexuale. smd. Tu sa experimentezi lucruri.

Nu pateste nimic daca nu faceti sex. Insa.

| darrio2007 a răspuns:

Nu va dura mult relatia voastra.

| Wehrmacht a răspuns:

Coruperea de minori e prost numita. Daca ai 15 ani tu decizi daca faci sau nu sex cu el si politia nu ii face nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Casatoriti vă cel m ai bine, dar tu esti minoră, dar daca părintii tăi sunt de acord, atunci nu exista nici o problemă, singura problemă o pot constituii părintii tai, daca nu sunt de acord cu relatia voastră, si il reclamă la politie, atunci il bagă la inchisoare pentru corupere de minore, dar stii si tu ca ceea ce face ti este gresit nu? Eu nu te judec, nu e treaba mea, nu te cunosc si nici pe el, nu stiu ce fel de persoana este, dar asa ca moralitate, nu e bine ce face, tu esti o puștoaică momentan naivă, te i indragostiyt de ăsta, el e mai mare cu mult decit tine, acum se poartă frumos cu tine, dar in citiva ani crezi ca va tine la fel de mult ca acum? Parintii tai ce zic? Il plac? Sunt de acord cu tine ca petreci timp cu el?

| xxNoLovexx explică (pentru CristiDinBucuresti):

Parintii mei inca nu stiu, pentru ca mi-e frica sa le spun. Mi-e frica ca l-as putea pierde..ca ne-am putea pierde unul pe celalalt. sad El statea si plangea gandindu-se la asta. Deci daca sta in fata mea si plange nu isi bate joc.

| LoveSleep a răspuns:

Ați spart ceva bancă și ne ascunzi, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Radu284 a răspuns:

Ce dracu de prostii citesti tu, cu corupere de minori?
Poti sa faci sex linistita cu el, cel putin din punct de vedere legal. De la 15 ani e total ok (numai sa nu-ti fie profesor, tutore, etc.)

| ALGator a răspuns:

Cel mai sigur e sa asteptati. Asta iti va confirma si seriozitatea lui.
Si, apropo de diferenta de varsta, oamenii se mai pot si desparti. Dar atunci cind iubesti pe cineva care are acest "dezavantaj" trebuie ca in compensatie sa te asiguri ca merita, ca e un om de valoare. Evaluarea asta e cam grea de facut daca esti mai tinar. Dar te poti documenta.
Elemntar este sa fii sigura ca vei putea iesi oricind din relatia asta fara ca sa ai de suferit din cauza unui character coleric, violent. Atentie la semnalele de gelozie exagerata. Cei care sint anormali isi scuza gelozia prin intensitatea iubirii. Dar intr-un cuplu, mai importante si decit iubirea e respectful reciproc si siguranta.

http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu crezi ca e normal ce se intampla? E prea mare pentru tine si va urma sa iti ceara si alte lucruri pe langa ce ii oferi tu pana acum. Te-ai gandit ce responsabilitati ai fata de un baiat? Te vei trezi tu mai tarziu, poate baiatul te asteapta pana la 18 ani de frica sa nu-l atace legea. Are el planul bine pus la punct. Eu zic sa-l mai cunosti, de ce sunteti impreuna?

| Eduard196 a răspuns:

Oricum o sa-l pierzi. stiu ca esti o fata sensibila si te iau prea tare dar e clar ca n are cum sa reziste relatia in situatia asta

| VictorVictoras a răspuns:

Stai linistita garantez 100% ca nu pateste niciunul dintre voi nimic, nu intra sub incidenta legi sub nici-un cod penal daca tu ai peste 16 ani te si poti culca cu el, daca tu esti de acord si parintii tai afla si-l duc la politie iar acolo tu spui ca ai fost de acord nu pateste nici-unu nimic spun sigur pentru ca am fost in situatia asta!

| CosminaCosmii51 a răspuns:

Pastrati o relatie inocenta momentan.
Nu te poti ascunde de ai tai pana la nesfarsit, plus ca e alegerea ta daca esti cu el.
Dar sper ca-ti dai seama ca nu o sa dureze mult. Oricum bucura-te :3 Bafta! :''>