| anonim_4396 a întrebat:

Urgent!
Am degand sa fac dragoste cu iubitul meu...dar am o problema este posibil sa mi se fi rupt ața poate prin masturbare sau nu stiu, oricum nu am avut contact sexual cu nici un baiat! Daca o voi face cu el credeți ca el va simti ca ața mi s-a rupt?
P.S: nu sunt 100% ca mi s-a rupt ața, este doar o presupunere vreau doar sa fiu sigura daca el va simti ceva
Multumesc mult! Va rog fara jigniri

6 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Dacă crezi că ceea ce ai tu se numeşte aţă, clar nu eşti pregătită să iţi începi viaţa sexuală. Peste 2-3 zile vei veni cu întrebări gen "de ce mă doare? De ce curge sânge? De ce nu îmi mai vine ciclul? Dupa cât timp fac testul de sarcină? Cum se foloseşte un test de sarcină? Pot sa rămân gravidă dacă mi-a băgat degetul?" etc. Scuteşte-ne de prostii, scuteşte-te de griji

| Anonima123A a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Ok...am cerut doar părerea altora! Si am specificat fara jigniri! Daca ai atâtea păreri contra ti le poți tine doar pentru Ține!winking

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar baietii au fren (asa numita "ata" in limbaj popular) care se poate sau nu rupe. Fetele au himen care acopera intrarea in vagin si care de asemenea se poate rupe sau nu la dezvirginare. Rezistenta opusa la rupere sau intindere difera foarte mult deci este posibil ca iubitul tau sa simta ca intampina o anumita greutate/opozitie in momentul penetrarii, dar la fel exista si posibilitatea sa nu simta nimic si sa-i treaca penisul prin himen ca prin "branza" cum s-ar spune. Ca iti mai este himenul intreg sau a fost rupt cu ceva timp in urma in timpul cand te masturbai doar tu puteai simti. In general barbatii nu isi dau seama daca penisul lor rupe/deterioreaza himenul sau nu in momentul dezvirginarii.

| Emilian65 a răspuns:

Ata au numai baietii, fetele au himen.

| SkyPilot a răspuns:

"Ata" este la baieti, la fete este himenul. De cele mai multe ori, cand se rupe curge sange.
Daca vei sangera la contact, ai dovada ca esti virgina. Altfel este greu ca el sa stie clar ca ai fost sau nu virgina, trebuie sa stie ce sa vada si ce sa simta. Unul mai experimentat va sti.
Citeste acest articol, sunt anumite lucruri de care trebuie sa ai grija prima data:
http://primulcontactsexual.blogspot.ca/......-dupa.html

| veve06 a răspuns:

Ce ai tu se numeste himen,si este posibil sa se fi rupt in urma masturbarii,dar asta nu e nicio problema, nu ai avut contact sexual, masturbarea nu se compara cu sexul, tot te va durea, si poate el va simti sau poate nu.