| katherinaVonB a întrebat:

Urgent! ieri am avut contact sexual cu iubitul meu. din pacate cand am terminat si a scos-o am vazut ca prezervativul era spart. m-am spalat repede si m-am dat cu betadina. chiar nu vreau sa raman insarcinata. care sunt sansele sa raman? si ce as putea face pentru a evita acest lucru? si daca domane fereste raman cum as putea face avort fara a face chiuretaj?

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ia pilula de a doua zi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Spalatul nu e deloc cea mai buna varianta, nu face decat sa impinga spermatozoizii mai adanc. Exista contraceptie de urgenta si inca o mai poti lua.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti ramane insarcinata doar daca esti in perioada fertila si doar daca prin spartura din prezervativ a reusit sa se scurga chiar si o cantitate infima de sperma in vaginul tau, deci numai in aceasta situatie apare posibilitatea este adevarat ca destul de mare de a se forma o sarcina. In cazul in care nu esti in perioada fertila orice discutie despre sarcina devine inutila deoarece poate patrunde/ajunge orice cantitate de sperma in vagin si cu toate acestea probabilitatea de sarcina sa fie extrem de mica de sub 5-10%. Totul se rezuma la faptul ca tu trebuie sa stii/sa fii foarte sigura daca in aceste 4-5 zile esti sau nu in perioada fertila. Exista metode contraceptive dar se folosesc doar in situatia in care posibilitatea formarii si instalarii unei sarcini este inevitabila, insa este de preferat ca pastila de a 2-a zi sau in cazul extrem pastila EllaOne de a 5-a zi de dupa sex sa fie indicat /prescris de un medic ginecolog. Consider ca in acest moment nu este relevanta o discutie despre modalitatile de avort existente. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Sa atepti circa 21 zile de la actul sexual, sa faci un test de sarcina si vezi daca ai ramas sau nu gravida. Daca da, anunta-l pe prietenul yau ca esti gravida cu el si pregatiti-va sa deveniti parinti.

| sofisis a răspuns:

Spalatul si betadina sunt egale cu 0.
Betadina e contra INFECTIILOR, nu e contraceptiva!
Si da, normal ca exista risc sa ramai gravida daca a ajuns sperma in tine. Riscul depinde foarte mult si in ce perioada a lunii erai mai exact.
Avort fara chiuretaj... exista avort medicamentos dar asta se face doar in anumite spitale, in anumite orase si e necesar de obicei sa stai in spital pana avortezi. Si oricum dupa avort intrii la chiureta ca sa te curete si sa se asigure ca nu ramane nimic care sa provoace infectii.
Chiuretajul in sine (mai ales cel prin aspiratie) dureaza 10 minute, nu doare si pacienta nu necesita decat putina odihna dupa.
Asta ca sa intelegi ce inseamna sa faci chiuretaj...nu e absolut nimic infricosator si nemaiauzit.

| Oana92 a răspuns:

1. Faptul ca te-ai spalat si te-ai dat cu betadina(Doamne fereste, ideea asta nici n-am mai auzit-o pana acum!) nu a redus riscul de sarcina.

2. In functie de perioada in care te afli esti mai fertila sau mai putin fertila, dar nu exista zile in care riscul sa fie zero. Acum depinde cat de norocoasa esti.

3. Exista pastile pentru asta. Dar se iau la recomandarea medicului, e mai complicat.

4. Betadina? Pe bune?!?

| Goete a răspuns:

Un fat nu e o infectie de care scapi cu betadin... Daca ai fost in perioada fertila e mare probabilitatea sa fi ramas insarcinata si ajuta doar "pastila din ziua urmatoarr" - care insa are efecte devastadoare si asupra ta

Răspuns utilizator avertizat
| Lawliet14 a răspuns:

Cu Betadina?laughing) Exista pastila de a doua zi sau ceva de genul dar nu stiu cat de corecta este din punct vedere crestinesc.

| suntserios a răspuns (pentru Lawliet14):

Exact punctul de vedere crestinesc cred ca o intereseaza

| Bernardus a răspuns:

Du-te repede la farmacie si cere pastila de a doua zi, si ia-o cat de repede poti.