| anonim_4396 a întrebat:

Urgent! Va rog daca se pricepe cineva. da esti in perioada de menstruatie poti sa iti faci control sa stii daca esti insarcinata?! mi-a intarziat ciclul 4 zile si as vrea sa stiu daca sunt insarcinata, tin sa mentionez ca prietenul meu foloseste prezervativ. Am inteles ca da esti la ciclu se poate sa iti faca contol. este adevarat?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Consultul ginecologic nu se face in timpul menstruatiei (doar daca este o problema acuta sau sangerarea dureaza de peste 10 zile si pune probleme). Oricum, ar fi prea devreme sa poata depista sarcina la un consult ginecologic. Poti face insa test de sarcina (sau mai multe). Ele nu sunt influentate de menstruatie si pot fi facute oricand. Oricum, se poztiveaza cu cel putin o saptamana inainte ca sarcina sa poata fi depistata la consult ginecologic.

Abh
| Abh a răspuns:

Sansele ca medicul ginecolog sa vada ceva la ecograf sunt minime, intrucat uterul tau este cu continut sangvin. Asteapta pana iti trece menstra, fa un test de sarcina si abia apoi, daca consideri ca mai e necesar, adreseaza-te unui specialist.

| gabytza_7109 a răspuns:

Asteapta pana iti trece ciclul si apoi te poti duce pentru un rezultat mai bun. dar sincer mie mi-a intarziat app o saptamana si la fel am patit si eu si am incercat sa ma linistesc ca nu are cum. si gandeste-te si tu ca daca ati folosit prezervativul ca nu ai cum sa ramai gravida daca doamne fereste prezervativul s-a rupt sau imediat dupa ce ati facut cu sa face fara.asa da dar daca tu spui ca el foloseste mereu prezervativul nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme.

| andreea8pogner a răspuns:

Eu ati zic sa mergi la un control cal poti face, si eu am fost ansarcinata si a doua luna mi-a venit ciclul si am pierdut copilul. Eu zic totusi sa mergi la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate de facut un control 100%

| Lilu_9183 a răspuns:

Daca ti s-a inceput ciclul atunci nu esti, nu conteaza daca ti-a intirziat