| Fghbbggh a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu ceva! Vreau sa stiu cât de eficientă este pilula de a 2 a zi daca a fost luată dupa 24 de ore, vreau un caz real
FUNDA

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu cred ca cineva iti va putea da un raspuns care sa fie in functie de rezultatul asupra sa fiindca nu are nicio metoda sau posibilitate sa determine asa ceva. Eficienta se stabileste statistic. Eficienta pastilei depinde in primul rand de data la care se administreaza in raport cu data ovulatiei. In primele 24 de ore eficienta este de peste 85%, in urmatoarea zi scade la circa 70% iar dupa 48 de ore se poate sperala cel mult 55-60%.

| raluk27 a răspuns:

Da, eu am luat pastila de a doua zi dupa 24 h si nu am rămas însărcinată. Multumita?

| syarys a răspuns:

Dacă o administrezi în timp util adică sa nu treacă mai mult de 72 de ore de la contact e foarte utila însă să ști ca are și numeroase efecte adverse pe care poate o sa le resimți cel mai important lucru este ca dacă vomiți după ce ai luat pastila sau ai diaree trebuie sa mai iei una deoarece organismului ii trebuie cel puțin 4 ore ca sa absoarbă pastila.
Sper ca te-am ajutat multa sănătate.