| backdowntozero a întrebat:

Va salut pe toti, sper sa ma ajutati cumva!
Chestia sta in felul urmator. M-am despartit de prietena mea de cateva luni(dupa o relatie de aproape 2 ani). Au fost mai multe faze aiurea-nu as vrea sa le povestesc aici, insa au ramas lucrurile destul de urat intre noi, ne-am dat ignore pe mess si nu prea am mai vorbit in ultima vreme. Eu, insistent de felul meu, o cautam zi de zi, asta cand ne-am despartit, o sufocam, de ce sa nu recunosc. Si ca sa ma potoleasca, s-a combinat cu alt tip. De atunci am luat-o razna si ma descarcam in toate partile. Am ajuns sa-i vorbesc urat, fiind influentat de "prieteni", n-a fost inteligent din partea mea, dar poate ca asta a trebuit ca sa-mi dau seama ca de fapt aia nu-mi erau prieteni.
Bun. In acest timp(vreo 2-3 luni), ea cica a stat impreuna cu tipul ala, insa ea acasa si el prin strainatate, deci mare relatie nu au avut.
Precizez ca in tot acest timp, eu ma gandeam la ea, chiar si cand ma sarutam cu alte fete tot gandul imi statea la ea. O iubesc si nu mi-o pot scoate din minte. Ne-am scos de la ignore la un moment dat, si am inceput din nou sa vorbim. Eu cu gand de impacare, ea cu gandul sa fim prieteni foarte buni. Insa nu ma multumesc doar cu atat. Inca tine si ea la mine, insa nici ea nu stie ce sa faca. Cica nu se poate desparti de tipul ala pentru ca el e plecat, si ca nu i-a dat nici un motiv sa se desparta. Tipul cica se intoarce la craciun sau vara viitoare, si pana atunci ce naiba facem?
Am insistat de cateva ori sa faca cumva sa se desparta de el, insa nici un progres. E prinsa la mijloc, nu stie ce sa faca, insa e cert ca nici pe mine nu ma da la o parte. Ce sa fac prieteni? Sa stau sa astept asa la nesfarsit? probabil se teme ca daca imi zice clar ca nu mai putem fi impreuna, n-o sa mai putem fi nici macar prieteni. Precizez ca nu o sun deloc, vorbim destul de rar pe mess, deci are tot timpul din lume sa faca ceva. Voi ce ziceti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| anka89 a răspuns:

Eu m-am despartit dupa o relatie de 2 ani si jumatate, motivele au fost multe.Ne-am impacat dupa vreo 2 luni cand inca ne mai iubeam, dar nimic nu mai era ca la inceput.Si cand eram impacati cand eram certati.Cu toate astea au trecut de atunci 4 ani si tin sa te anunt ca fiecare are relatia lui(el fiind deja insurat de vreo 2 saptamani), dar ultima oara cand am vb ne-am zis unul altuia ca noi ne iubim dupa cat rau am facut unul la altul dar nu putem fi impreuna.Eu recunosc ca ma mai gandesc la el mult.Nu vb deloc el e in Romania si eu in grecia,nici pe mess, nici facebook, nici nicaieri.Suntem constienti de faptul ca daca incepem sa vb,o sa ne stricam relatiile actuale si nu merita,deoarece nu o sa putem fi impreuna.
Acum prietena ta,sigur te mai iubeste,dar mai las-o putin libera,sa se mai gandeasca nu o mai cauta un timp, daca e sa fie iar cu tine va fi. Daca o sufocai cand erati impreuna, nu o face si acum.Nu devenii prea posesiv, lasa-i timp de gandire.Nu mai vorbiti deloc un timp, dar deloc, nici rar.

1 răspuns:
| xxdd a răspuns:

Ar trebui sa aiba loc o "coincidenta" astfel incat sa va intalniti undeva singuri si sa vorbiti deschis despre asta.

Fa-ti un alt id si baga-l pe al ei,da-te drept alt tip si incearca sa va imprieteniti... ca sa poti afla chesti de la ea. Intreab-o daca are iubit, daca tine la el. daca a mai avut si daca l-a iubit., daca vrea sa se impace.etc...

Si ar fi bine sa nu renunti la eawinking