| Daria2020 a întrebat:

Viata este un dar,de care noi oamenii ar trebui sa ne bucuram pe deplin.Ea nu este perfecta, vine la pachet cu multe incercari.
Noi suntem liberi sa alegem cum vrem sa traim.Cu toate acestea,uneori viata poate lua o intorsatura neasteptata,sa ai o clipa de fericire si un veac de singuratate, dezamagiri,
regrete.In urma cu cativa ani,viata mea nu cunoscuse sentimentul iubirii,dezamagirii,sau singuratatii pana cand,viata a decis ca ar fi cazul sa imi arate cate putin,realitatea ce
ma inconjoara.A aparut misterios in viata mea un,,El".

Ne cunosteam de mici,am crescut in acelasi cartier iar,,amicitia" dintre noi nu a avansat mai mult de :
-(El),,Buna.Ce faci? "
-(Eu):Bine,tu?
-(El):Bine.

Timpul a trecut extrem de repede iar eu intrasem deja la liceu, iar el terminase clasa a 12-a.
Brusc,dupa atatia ani de indiferenta, starea mea de spirit se imbunatatea de la acel banal,,Buna". Ma privea adanc in ochi,si imi zambea atat de ciudat pentru un,,Buna" incat, involuntar am inceput sa ii zambesc si eu. Nu stiu ce s-a intamplat,nici acum nu stiu dar treptat,am inceput amandoi sa zambim prosteste la,,salut".
De parca un banal,,Buna"ar fi contat,de parca persoana lui ma interesa, ca si cum inima imi facea o farsa.Am inceput sa ma intreb ce se petrece cu mine,de ce ma simt fericita cand il vad,de ce zambesc
prosteste,de ce incepeam sa ma gandesc la el,sa-i urmaresc pasii rapizi dar calculati pe trepte,sa astept nerabdatoare prezenta lui,sa-l intalnesc din nou in fiecare zi doar sa aud un,, Buna". Exact!.Ma indragostisem pe neasteptate
de acel tip misterios despre care nu stiam nimic.La scurt timp m-am uitat in oglinda si nu am mai negat nimic.Da! eram indragostita nebuneste.Ma intrebam adesea cum a fost posibil? Dar ce mai conta, aveam 15 ani si traiam o iubirea adolescentina, sau mai bine spus neimpartasita.
Atat de tare il iubeam incat la plecarea sa din oras (pentru a urma o facultate in Bucuresti)am suferit o ingrozitoare dezamagire iar pentru prima data ochii mei varsau lacrimi pentru un barbat.Se intorcea foarte rar in oras,doar de sarbatori,iar in lipsa acestora pur si simplu intreaga mea fiinta era ravasita.
Mi-am propus sa ii marturisesc ce simt pentru el dar nu am avut puterea necesara. Poate am fost slaba,si m-am lasat condusa de sentimente, sau poate origoliul meu era mai presus de iubire si am lasat lucrurile neschimbate timp de 5 ani.Nu am cuvinte sa exprim ce sentimente m-au incercat in toti acesti ani,stiu doar
ca plangeam pana la epuizare apoi ma trezeam dimineata cu un chip ravasit de durere si mult, mult dor.Pana in prezent inima mea a refuzat sa iubeasca pe altcineva a trecut atata timp dar nu am putut sa il uit cu toate ca am incercat de nenumarate ori.Ce simt nu e ca in trecut...e mult mai puternic.Nu am curaj sa ii spun ce simt
sau poate imi este frica.Frica de a fi respinsa,de a-mi rani sentimentele. Poate ca m-am amagit,mi-am imaginat ca si el ma place si totusi daca ar fi fost asa de ce nu mi-a spus niciodata? Nu am ales sa ma indragostesc, pur si simplu s-s intamplat.Am incercat sa il fac gelos. Timp de o luna am fost impreuna cu
un tip pe care desigur,nu il iubeam am vrut doar sa il fac gelos pe EL, dar nu realizasem ca ranisem pe acel om de langa mine care nu era vinovat de aceasta situatie.Acum ma gandesc sa plec in alt oras, poate il uit caci aici unde ma aflu acum nu am sanse ii simt prezenta in fiecare coltisor.
Am refuzat multi barbati doar de dragul lui si nu imi pare rau pentru ca nu mai vreau sa dau sperante false stiu cum este sa fii ranita.Nu stiu ce ar trebui sa fac sau pe ce drum ar trebui sa merg,nu stiu daca viata mai are ceva frumos sa imi ofere, poate ca mi-a oferit deja totul.Nu exista durere mai mare in lumea asta decat sa iubesti
enorm pe cineva dar acel cineva sa nu iti impartaseasca sentimentele.E greu sa trec peste sentimente cu toate ca am incercat si inca lupt cu inima sa o aduc pe un alt drum al vietii.Se spune ca timpul le rezolva pe toate,pe mine insa cred ca ma cam uitat, sau poate inima mea a fost atat de incapatanata incat nu i-a facut fata.
Fie ce o fi...imi voi accepta destinul. Poate intr-o zi adevarul va iesi la iveala sau poate viata a pregatit cu totul altceva pentru mine.Cum spune si cantecul : Come What May...
(Aveti o solutie?)

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Aici vorbim despre obsesie compulsiva, tu esti obsedata de el,primul pas este recunoasterea si comunicarea cu el, la cum sunt baietii in ziua de azi mai bine ca nu ai incercat poate el e romeo, alesul inimi tale, multa bafta la el, sigur destinul e cu el, dragostea cere sacrifici mereu

| LoveSleep a răspuns:

Ce destin? E pur și simplu un băiat. Ai făcut ditamai discursul, dar puteai să-l rezumi la 5 propoziții. Încetează să te porți ca și un om care a avut o viață plină de încercări, ești doar un copil.

Îți rezum eu toată povestea: Un băiat pe care îl cunoști de mult timp, dar niciodată n-ați avansat la mai mult decât un salut. Ți-ai dat seama că îl placi, dar el a plecat la facultate. Ce mai dramă. Ai refuzat toți bărbații (la 15 ani numai de bărbați ai fost înconjurată, sunt sigur) pe o rază de 5 km, doar pentru un tip care ți-a zâmbit de 5 ori.
Asta înseamnă să te îndrăgostești în adolescență.
Tot ce trebuie să faci e să le dai o șansă celorlalți băieți și o să vezi c-o să-l uiți. Termină cu melancolia inutilă.

Dacă nu-ți convine, mai ai o variantă.
E vară, probabil că e în oraș. Dacă nu, îi scrii pe facebook așa: Salut. Te plac mult și vreau să fiu cu tine. Vreau să-mi spui direct, am vreo șansă sau nu? Că m-am tot căcat pe mine de 2 ani (sau câți or fi) gândindu-mă la tine și m-am cam săturat.

Spor.

| Daria2020 explică (pentru LoveSleep):

Hello.In primul rand, am 20 de ani (la 15 ani mi-am dat seama ca eram indragostita). Daca citeai cu atentie,, discursul" intelegeai povestea. Oricum, dragut din partea ta ca te-ai straduit sa imi raspunzi.

| MidnightR a răspuns (pentru LoveSleep):

Mda,asta ma deranjeaza la majoritatea intrebarilor.
Ditamai drama de parca viata lor se invarte numai in jurul necazurilor si al problemelor.Si cand colo, ele se plang ca nu i-a scris ala pe fb.

| LoveSleep a răspuns (pentru MidnightR):

Îmi place cum scrie, dar drama asta e nesemnificativă.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, am citit tot. Cred ca te complici singura si ti-ai provocat singura suferinta in acesti 5 ani. De ce nu ai incercat sa ii spui? Ce ai de pierdut? Poate e de acord sa incercati, dar pana nu il intrebi nu ai de unde sa stii. Nu trebuie neaparat sa ii spui ca il iubesti de mori, ci doar ca il placi si ti-ar placea sa va vedeti mai des, sa incercati ceva impreuna, spune-i pur si simplu ca te simti bine atunci cand il vezi.Si observa reactia lui, daca si el te place cu siguranta va accepta sa fiti impreuna, si vei realiza ca in acesti ani ai fi putut fi fericita daca erai sincera cu el. De ce sa te muti, de ce sa faci ceva atat de greu, cand e posibil sa rezolvi tot, cu un simplu: Te plac, tu ma placi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La inceput ai scris ca viata e un dar, atunci de ce il irosesti actionand in felul asta? Nu te inteleg sincer, pot sa inteleg 1 an 2, suferi dupa cineva, dar, daca realizezi ca nu poti sta fara el ii spui, sau facu ceva in sensul asta, daca era insurat te intelegeam, dar tu esti libera, el la fel.Ce mai astepti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult mai placut sa suferi in tacere si sa iti pierzi atatia ani hranindu-te cu iluzii decat sa-ti iei inima in dinti, sa te duci la cineva si sa-i adresezi doua intrebari. Eu zic sa procedezi exact la fel in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca fapt divers, timpul nu rezolva nimic. Timpul doar vindeca, uneori. Dar lucrurile pe care trebuie sa le faci tu, nu le va face timpul in locul tau. Tot la fel, timpul iti ofera sanse dar tot timpul ti le ia daca nu stii sa profiti de ele. Nu m-as prea baza pe timp in locul tau happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut vreodata seria NAruto? zici ca esti Sakura.

| MidnightR a răspuns:

Ar trebui sa te faci scriitoare.Scrii foarte frumos.

In rest, nu pot intelege toata drama asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MidnightR):

De 10 minute in coate tot dau peste raspunsurile tale laughing

| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Este doar un baiat, keep calm, nu mori daca ii spui ceea ce simti