| djdani2010 a întrebat:

Vin si eu cu o curiozitate.

Sa zicem ca un copil s-a nascut in 1995 si a fost infiat in anul 1999. in certificatul de nastere in care sunt trecuti parintii adoptivi va scrie ca este nascut in 1999? Parintii adoptivi ii pot schimba numele? Sa aibe alt nume decat cel dat de parintii naturali?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Certificatul de nastere se emite imediat ce se naste copilul si este consemnata data exacta a nasterii acestuia; zi, luna, an. De obicei numele poate fi schimbat la solicitarea parintilor adoptivi. Sanatate!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Se păstrează toate datele de stare civilă, cu excepția numelui părinților.

| Freya1 a răspuns:

Daca s-a nascut in 95 nu are cum sa ii treaca 99 ca nu intinereste nimeni petru ca asa vrea doamna de la primarie. Poate sa ii schimbe numele si sa ii refaca certificatul in care vor fi trecuti ei ca si parinti

| Emilian65 a răspuns:

Data nasterii unei persoane nu poate fi schimbata de nimeni. In ceeace priveste numele copilului, poate fi schimbat dupa ce a fost adoptat dar prenumele nu.