| sopranaCadaverica a întrebat:

Voi cam dupa cat timp de intalniri/discutii ati spune ca oficial sunteti intr-o relatie cu persoana respectiva? Stiu ca depinde, dar, in mare, cam cat timp aveti nevoie sa cunoasteti persoana? (estimati in saptamani, luni)

42 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Cred ca dupa 1-2 ani

| RAY a răspuns:

Dupa 30 zile

| Drimmero a răspuns:

Eu de obicei nu ma grabesc cu chestii de genul, nici nu caut o relatie in mod expre, las totul sa vina de la sine, niciodata nu am alergat ca turbatul dupa femei,, e mai sanatos asa.
Pot sa zic ca dupa multe intalniri e posibil sa nu simt nimic pentru respectiva si e degeaba. Pot sa zic ca imi trebuie destul de mult timp sa cunosc o persoana, luni probabil spre ani.

| SG1995 a răspuns:

Păi dacă ai avut deja o întâlnire de succes cu el, și mai vrei o a doua, e o relație pe cale să se închege.

| Plato a răspuns:

Pai nu am un numar exact de saptamani/luni sau ceva. Depinde de cum decurg lucrurile. Lucrurile care ma intereseaza cel mai mult le aflu in mare parte din primele intalniri, dar pana la "relatie" e complicat.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Bineinteles ca nu am cerut cifre cu perioada, ci estimativ. Pentru ca timpul conteaza … pentru oricine si in orice circumstanta. Si e important daca in timp ce te vezi cu respectiva, mai cauti si alte posibilitati.

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"Si e important daca in timp ce te vezi cu respectiva, mai cauti si alte posibilitati".
Draga mea, eu nu am mai multe posibilitati, sufletul pereche e doar unul. Nici tu nu ai, indiferent daca crezi sau nu.
Nu m-as cobori la nivelul ala atat de josnic incat sa ma vad cu mai multe persoane in aceeasi perioada.

Poate nu am inteles bine ce-ai vrut sa zici, daca e asa, explica-mi.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Si tu ti-ai gasit sufletul pereche? Cum ai facut, ai cunoscut o prima tipa timp de cativa ani si apoi ti-ai dat seama ca e sufletul pereche?! laughing

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

De fapt, nu-ti dai seama in ani ca e sufletul pereche, ci pe loc. "Dragoste la prima vedere" ii zice popular.
Poti sa tot razi, ca la un moment dat o sa vezi ca am dreptate. laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Am avut multe ''dragoste la prima vedere'' si pot spune ca nu exista vreo putere supranaturala care sa imi sopteasca: hei, uita-te la tipul ala dragut, le are pe toate, carisma, inteligenta, imaginatie, sclipirile ochilor lui spun ca il iubesti si te va iubi.'' Cam asta e de fapt ''dragostea la prima vedere''. O fantezie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

"le are pe toate, carisma, inteligenta, imaginatie"
Nimic nu e ce pare a fi si un tip cu asemenea calitati se poate adeveri a fi exact opusul fata de ce te astepti. In luni/ani dupã ce il cunosti

Sunt cuvinte mari iubire, pentru ca nu existã din partea ta, iubirea ta e doar una superficiala pentru ca iubesti cum te face sa te simti TU nu persoana lui.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ai scos cuvinte din context fara sa intelegi, nt nt nt.
Deci, n-ai inteles ideea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sa inteleg ce? Tu esti ce-a care nu a inteles, ai spus ca iti place carisma/inteligenta/imaginatia astea sunt chestii superficiale din carecterul unui om, trebuie sa fii imatura din punct de vedere psihic/emotional/spiritual cum a zis Plato sa iubesti asemenea rahaturi.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Daca acelea sunt superficiale, care-s ''chestiile'' superioare? big grin

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai putin asa. Daca inteligenta e superficială, ce e profund si absolut?
Tocmai ca asta nu e superficial sa-ti placa, inteligenta si caracterul.
Sau poate am inteles gresit ce ai vrut sa spui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Ce e profund si absolut? Ce il/o face unic de restul, (principiile, credintele chestiile de baza, profunde ale caracterului).

ce mai exact inseamna inteligenta? Sa spuna ca "imi place inteligenta" e generica.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, si ce zici tu tine tot de profund, dar si inteligenta poate intra acolo.

Sunt mai multe feluri de inteligenta. Si mie imi place asta la o femeie, insa nu neapărat inteligenta academică, sa aiba 3 facultati. Poti sa fii inteligent in multe feluri, fiecare apreciaza diferit chestia asta.

Nu poti numi superficial pe cineva care cauta inteligenta. Inteligenta nu e o chestie de suprafață.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu stii ce inseamna inteligenta? laughing Nasol.
Capacitatea de a gandi singur, pentru el insusi, fara a cita oameni, fara a imprumuta alte credinte luate de-a gata doar pentru ca a zis cineva. Un om cu opinii originale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Haha vad ce incerci sa faci, Oricum esti ciudata rau.

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Ce incerc sa fac? Te-am luminat, ti-am scris si tie ce calitati poate avea un om inteligent

| Plato a răspuns:

Imi pare rau accepti sa traiesti in tristete.
Ai avut multe deoarece probabil erai copila, imatura, superficiala. Imatura si superficiala inca esti, din pacate pentru tine.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Daca eu traiesc in tristate, tu traiesti in eroare si iluzie puerila. Probabil nu ai inteles ce am vrut sa spun. Dragostea nu apare fara motiv, ca asa, ne putem indragosti de psihopati, violatori, handicapati etc. - bine, poate fi o obsesie pentru un psihopat sau un violator, dar vorbesc despre dragostea pura care implica si nota erotica. Acele ''motive'' nu se pot simti ''la prima vedere'' sau la prima intalnire. Poate doar unul, daca e atractiv fizic sau nu.
Dragostea se construieste.

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Tu vorbesti de dragoste pura? Hah. Tu vorbesti de asocieri superficiale.
Nu apare fara motiv, apare ca ti-a fost predestinat. Dragostea nu se construieste, a existat mereu. Mereu l-ai iubit, doar ca inca nu l-ai cunoscut.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Nu ne cunoastem, Plato, poti formula un raspuns fara sa jignesti indirect? big grin
Si scuza-ma ca iti reamintesc, dar nu traim in filme. Dar daca vrei tu sa traiesti, nu mai induce si altora bazaconiile.

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

O sa vezi tu, candva, ca viata bate filmul. La un moment dat tot imi vei da dreptate, e cert. Sper sa nu fie prea tarziu.
Daca tot alergi dupa asocieri superficiale si ignori predestinarea, nu vei avea ocazia sa vezi ce inseamna cu adevarat iubirea.

| Eireann a răspuns:

Dupa de aveti "discutia".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ani

| OrdanKarris a răspuns:

De ce la muieri trebuie tot timpul sa existe o eticheta: relatie? Nu va puteti bucura unul de celalalt fara etichete oficiale? De ce e nevoie de eticheta? De ochii lumii? Ai chimie cu persoana respectiva sau cu restul lumii?

Iar intrebarea e pusa gresit: "dupa cat timp de intalniri/discutii...". Corect este dupa cat timp de intalniri/sex/discutii si dupa ce stabilim ca avem chimie in toate, abia atunci pot sa concep ca suntem in relatie. N-am stat niciodata sa ma gandesc dupa cat timp pentru ca sincer nu m-a interesat dupa cat timp apare relatia. Relativ. Poate dupa o luna, POATE. Iar asta daca totul e la locul lui, mai ales chimia in pat, sau pe masa dupa caz. laughing

| Plato a răspuns (pentru OrdanKarris):

Tu cand iti cumperi o masina, de ce faci acte? Nu te poti bucura pur si simplu de ea? Sa mergi cu ea doar prin curte, nu pe drumuri publice ca nu ai inmatriculat-o.

| sopranaCadaverica explică (pentru OrdanKarris):

Nu e eticheta, e pur si simplu momentul cand decizi ca nu mai vrei sa intalnesti pe altcineva, nu simti nevoia sa mai cauti si te concentrezi pe persoana respectiva, pentru a construi ceva cu ea, pentru a-i fi fidel. Daca nu se numeste relatie, atunci ce e? Legatura? Parteneriat emotional? Nu conteaza denumirea.
Nu-ti dai seama din sarut/atingeri cam cata ''chimie'' ar fi? Trebuie sa fii ipocrit sau disperat sa crezi ca doar daca faci sex neaparat afli chimia. Chimia se poate afla si dintr-o discutie daca privesti limbajul corpului interlocutorului si daca ti-l analizezi si pe al tau in paralel, pe langa celelalte impresii. Chimia e supraapreciata si de cele mai multe ori este ''baza'' relatiilor din ziua de azi, dar eu tind sa cred ca poate aparea si in timp daca nu de la inceput. Ca asa, gasesc o gramada de tipi pentru care simt chimie, dar cand deschid gura, simt ca as lua-o la fuga. Si invers, baieti foarte interesanti, cu personalitate, imaginatie, pentru care nu simt o atractie fizica animalica, ce tine de feromoni si atat, ci un alt tip de atractie pe care o erotizez cu usurinta. Altfel spus, si inteligenta excita. big grin Nu stiu daca ai inteles.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Ala e partenerul? O masina, un obiect posedat? rolling on the floor

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Era vorba despre importanta actelor si a oficializarii. Pentru mine, oficializarea are o importanta.
Ala era un exemplu pentru a demonstra ca nu merge "doar sa stii", ci trebuie hartia.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Plato):

Pentru ca exista legi in acest sens, pentru ca sunt constrans. Inca nu exista lege de stat in care sa spuna ca daca umblu cu o muiere si ma mai si inteleg bine cu ea, trebuie sa declar la politie ca avem relatie, nici sa-mi fac asigurare in caz ca o... accidentez laughing

| OrdanKarris a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Iar daca tu pui mai putina importanta pe sex decat mine, dar te astepti sa o numesc relatie e clar ca nu doar ca nu exista chimie intre noi, dar nici nu te intereseaza ce vreau si eu de la relatie. Eu nu-mi asum o relatie doar ca sa ai tu ce mangaia sau atinge sau saruta pasional. Imi asum acea relatie daca exista si sex si daca acel sex este sus pe lista prioritatilor tale, la cum e la mine. Despre asta e vorba. Sex oricum pot face rost si in afara relatiei. Iar daca e relatie, nici nu incape in discutie existenta sexului. Chimia o aflii partial din discutie, o aflii complet in pat.

Si tu esti o adepta a asteptatului pentru sex de zici ca, chimia apare in timp? Si a 2-a intrebare: pentru care tip de barbat tinzi sa desfaci picioarele, aia cu "inteligenta excita" sau aia cu "chimie"?

| sopranaCadaverica explică (pentru OrdanKarris):

Nu inseamna ca nu consider important sexul, ci ca nu il consider o prima conditie, ceva ce trebuie facut cat mai repede ca sa se afle ceva. Nu suntem in cautarea comorilor. Ideea e ca oricat ar fi de arzatoare dorinta de a te ipostazia in pat cu persoana, te abtii pana la un moment dat - astfel, placerea va fi si mai mare, sentimentul, actul, si mai pasional. Dorinta e potentata de abstinenta si de amanarea placerii. Asta cel putin e parerea mea. Dar odata ajuns sa te increzi in persoana cu totul si sa simti ca e la fel de apropiata, sexul e ceva natural si pasional, nu trebuie fortat, nu ca o mancare pe care o pui cainelui la bot cand e mort de foame. Eu privesc sexul ca pe o delicatesa si chiar daca nu e facut zilnic (tocmai asta e cheia), de fiecare data e special si tumultuos. Si asta nu inseamna ca as face sex o data pe luna. Exista si alte tipuri de sex, jocuri, care nu implica penetrarea de orice fel.

Da, am testat pe propria piele. Concentrandu-ma pe partile cu adevarat bune dintr-un om, ajung sa simt ''chimie''.

Orice femeie deschisa, sincera, care isi cunoaste corpul si nevoile, are fantezii si si-ar desface picioarele foarte repede, e un instinct animalic (dar care trebuie nuantat si modelat, ca totusi nu suntem bipezi) si pot spune ca fantezist mi le-as desface pentru ambele tipuri, avand in vedere cat de putini sunt in prima categorie. big grin Nu pot privi situatia asa cum o privesti tu cel putin la aceasta intrebare. Eu plac si barbati considerati generalmente urati, chiar ma excita, pe cand altor tipe nu li se pare deloc sexy.

| Emazio a răspuns (pentru Plato):

Ce logica e asta? de ce trebuie sa dai un nume relatiei cu o cineva, hai sa nu fim nimic si sa fim totul pentru celalalt.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

" Chimia e supraapreciata... Eu plac si barbati considerati generalmente urati, chiar ma excita, pe cand altor tipe nu li se pare deloc sexy."

Eu fac parte din "altor tipe" si pana sa-ti treaca prin cap ca sunt asa de superficiala (ca tot se "poarta" pe TPU), lasa-ma sa-ti spun ca nu inteleg, dar absolut deloc, de ce neaga unii lucruri atat de clare, precum frumusetea fizica si atractia.

| sopranaCadaverica explică (pentru GirlOnline81):

Draga, eu ma refeream la altceva. Si daca am zis ca imi plac si unii urati, nu inseamna ca neg frumusetea fizica. Dar asta nu poate compensa o alta carenta, daca exista. Nu pot iubi o papusa de portelan. Pot sa ma indragostesc de ea, sa ma gandesc cum as face sex cu ea, dar nu o pot iubi.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

" Pot sa ma îndrăgostesc de ea,..., dar nu o pot iubi".

Asta cu " nu o pot iubi" este doar in mintea ta, nu o realitate. De putut, poți. Sa alegi sa nu o faci, asta-i alta mâncare de pestewinking.

| OrdanKarris a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Abia ac*um ti-am citit comentariul plin de enormitati. In primul rand, esti cu capul daca traiesti cu impresia ca abstinenta si amanarea placerii la un barbat il va face sa te doreasca mai mult, e clar ca nu ai nici cea mai mica idee despre barbati si sexualitatea lor. Este exact pe dos, cu cat trebuie sa astept mai mult, cu atat imi pierd interesul. Cum spunea cineva: "nimic nu spune "NU TE VREAU" mai clar si mai tare decat abstinenta si amanarea unui act sexual" Abstinenta nu "potenteaza" nimic. Astea-s trasaturi de curva, asta cu impunerea abstinentei si amanarea fortata a sexului in masura in care esti intr-o "relatie" cu persoana caruia ii refuzi contactul sexual. Devreme ce tu nu ai nici o problema cu abstinenta sexuala: a) ori nu doresti persoana respectiva sexual, b) ori nu-ti place sexul, esti o frigida, c) esti o curva si tot interesul tau este sa intinzi coarda cat poti sa vezi pana unde merge si unde se rupe.

Aspectul nr.2: ba da, sexul trebuie facut relativ repede si ba da, trebuie sa aflu cat mai multe despre persoana cu care sunt in relatie. Ca barbat am tot dreptul sa stiu cui ofer relatie. oricat de mult ti-ar displace, vreau sa stiu exact cu cine imi pierd timpul, pentru cine imi ofer atentia si interesul si afectiunea. Daca tu vrei sclav care sa creada si sa nu cerceteze, inseamna ca ai alta trasatura de curva.

Privesti sexul ca o delicatesa? Pai inseamna ca nu ai altceva de oferit, DECAT vagin si incerci pe orice cale sa supraextimezi valoarea acelui vagin pana i se taie omului cheful cu totul. Daca aveai altceva de oferit, priveai sexul ca o masa buna, zilnica sau aproape zilnica. Privesti sexul ca o delicatesa e ca si cum ai spune ca ai vaginul placat cu aur si te crezi vreo diva. Bine spus, te crezi. E doar in capul tau.

Nu suntem bipezi? Dar ce suntem? Quatrupezi, Hexapozi, Octapozi. Suntem animale, suntem ghidati de nevoi biologice si nu trebuie nimic "nuantat" sau "modelat". Daca vrei sa nuantezi sau sa modelezi, ramai fata mea singura si poti nuanta si modela singura cat vrei. Nu ai nevoie de un barbat pentru fanteziile tale de frigida si anosta, de BASIC B*ITCH cum se mai zice. Vad ca ai o obsesie cu inteligenta, iar asta pentru ca este un criteriu care-ti cam lipseste.

| sopranaCadaverica explică (pentru OrdanKarris):

Ai nevoie urgenta de un psihanalist/psihiatru. Poate mami ta nu te a tratat atat de bine in copilarie si frustrarile tale fata de sexul feminin, inhibitia si frica s au transformat in ura, un misoginism parca desprins din versurile trupei bug mafia. Nu e o jignire, e doar o constatare ca trebuie sa fii tratat de complexele de inferioritate si tendintele abuzive pe care le ai. Daca ai avut ghinionul sa nu fii crescut de o mama buna, care sa te faca sa te simti josnic, emasculat, nu trebuie sa iti vezi partenera de discutie sau prietena ca pe maica ta. Te vei subrezi rau si la batranete vei suferi de dementa din cauza ideilor fixe, repetitive. Esti un tip care emana frica prin toti porii, desi veninul tau vulgar pe care il exprimi atat de chicios pare alfa. Ori..esti doar foarte idiot, needucat, si iti place sa fii in centrul atentiei, sa fii patriarhal ca in satele indepartate din anii 1800 si sa ti bati joc de raspunsuri laughing oricum ar fi, cel mai indicat e sa ti vezi de sanatatea psihica, emotionala, sa incerci sa to recastigi stima de sine daca ai avut o vreodata. Sanatate!

| OrdanKarris a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Da, oi fi needucat in emasculare, nu am fost dresat de muieri toata viata si de asta trezesc nervi si ura in feministe ca tine. Auzi la ea cica "patriarhal". Nu e nimic patriarhal sa vreau sa cunosc muierea caruia ii ofer timpul meu si relatia mea. Din fericire pentru mine, am intalnit multe femei care nu-s curve, nu-s frigide, fdeministe militante care considera ca asteptarea si abstinenta potenteaza ceva. Din fericire, sunt femei destupate la minte si capabile sa gandeasca normal. Tu esti aia care are grava nevoie de psihiatru daca traiesti cu impresia ca un barbat iti va tolera embargoul tau de abstinenta. Mananci rahat cu polonicul, nu are nici o legatura degradarea in varsta cu ideile mele. E o alta tentativa de a ta, de curva, de a proiecta insecuritatile tale de femeie asupra mea. Stai jos, ai 2. " Tu ar trebui sa fii tinuta sub cheie, Mai ai 3 operatii grele, de facut sa fii femeie" - Cheloo/Parazitii