| RAY a întrebat:

Voi credeti ca fetele au sentimente, ele simt ceva cand iubesc?

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Pai normal ca exista atractie, ca imi place cum arata si imi place caracterul lui. Dar e un barbat normal, nici urat nici brad pitt, e normal. Daca nu te atrage nimic la o persoana de ce ai sta cu ea? Dar asta nu inseamna ca trebuie sa arate ca scos din reviste sau sa fie putred de bogat ca sa ajungi sa o iubesti!

51 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Puterea banului fac ca inima lor sa bata mai tare smug! Glumesc. acum depinde de persoana, unele sa iubeasca cate ceva la un baiat, altele sa iubeasca cu adevarat, cam ''rarut'' fete cu sentimente adevarate!

| Oana92 a răspuns:

Mai Ray, dat tu peste ce nenorocite ai dat in viata ta de ai astfel de pareri? Cum adica daca fetele au sentimente si iubesc? Normal ca iubim, normal ca avem sentimente! Ti-am mai zis, schimba anturajul daca esti inconjurat de proaste si imature, dar nu ne mai baga pe toate in drama ta. La ce parere ai despre femei normal ca alea normale fug de tine mancand pamantul!

| RAY explică (pentru Oana92):

Era o intrebare nu o afirmatie, daca iubiti ce faceti din iubire?

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Ce nu facem din iubire? Uite un exemplu, intr-un moment foarte greu pentru prietenul meu am fost alaturi de el si nu l-am lasat singur nici macar o clipa, chiar daca asta a insemnat sa imi depasesc niste frici si niste limite. Din iubire ii calc zilnic camasa si ma trezesc sa ii fac cafeaua, chiar daca eu plec la pranz de acasa si somnul de dimineata e cel mai dulce. Tot din iubire ii gatesc mancarea preferata si ii fac masaj... e vorba de gesturi mici, facute din suflet. Nu e nevoie sa ii donezi inima unui barbat ca sa ii arati ca il iubesti! Si nu, nu e un bogatas, asta in cazul in care crezi ca stau cu el pentru bani!

| RAY explică (pentru Oana92):

Nu toate stati pentru banii ca nu toti suntem bogati doar vreo 20% din populatie, dar o atractie a fost isi place fizcul lui, caracterul lui etc

| RAY explică (pentru Oana92):

Deci o persoana care nu atrage sexul opus va vi forever lonley

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Mai Ray, tu realizezi ca te comporti cu oamenii in concordanta cu parerea ta despre tine si despre ei? Din moment ce crezi ca toate femeile sunt false te si porti din start cu ele de parca au dovedit deja ca sunt false si te-au si dezamagit desi abia le-ai cunoscut. Degeaba citesti bloguri despre dezvoltare personala ca esentialul l-ai pierdut. Incearca o zi sa te gandesti -si sa iti spui in minte-ca esti ok, ca esti normal (nu urat si sarac cum te consideri) si ca exista si femei normale(nu panarame care alearga dupa clonele lui brad pitt si portofele pline) pe care le poti atrage. La finalul zilei analizeaza-ti comportamentul fata de cei din jur, bat pariu pe cat vrei tu ca schimbarea va fi vizibila!

| RAY explică (pentru Oana92):

Eu ma comport frumos cu oamenii, si chiar foarte bine sunt persoane care imi spun toata viata lor, nu am probleme de comunicare vb cu straini pe unde le intarnesc mereu, si vorbesc frumos cu fetele nu sunt masogin cu vreuna sau sa le vb urat, nu cred ca toate sunt false, nu ma astept sa ma placa toate fetele, ma scimb pe zi ce trece sper in bine nu stiu, nu inteleg de ce mereu spuneti ca eu vreau sa caut o fata, eu doar m-am exprimat atat, nu ma consider sarac, urat etc

| Lawliet14 a răspuns (pentru Oana92):

El nu trebuie sa atraga, ci sa iubeasca. Degeaba "atragem" daca nu iubim, si nu suntem iubiti! Ray trebuie sa creada in iubire.

| Oana92 a răspuns (pentru RAY):

Pai normal ca exista atractie, ca imi place cum arata si imi place caracterul lui. Dar e un barbat normal, nici urat nici brad pitt, e normal. Daca nu te atrage nimic la o persoana de ce ai sta cu ea? Dar asta nu inseamna ca trebuie sa arate ca scos din reviste sau sa fie putred de bogat ca sa ajungi sa o iubesti!

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, daca nu ar face-o inseamna ca toate ar fi psihopate, ceea ce nu este cazul.

Daca toate femeile ar fi ahtiate dupa bani fie ar fi singure si i-ar vana constant pe cei mai bogati, fie s-ar apuca de prostitutie sau de videochat. Pana la urma, toate trei metodele sunt destul de usoare in a face bani si ambele au la baza acelasi tip de munca (aproximativ).

Sunt fete care stau cu barbati pentru bani, la fel cum sunt baieti care stau cu femei pentru bani. Ambele cazuri exista, doar ca primul tip este mai mediatizat pentru ca este un stereotip si oamenilor le place sa confirme stereotipuri. Plus alte prejudecati de genul, femeile in varsta (pentru ca la varsta asta ajung cu bani) sunt prost vazute cu barbati tineri, spre deosebire de barbatii in varsta care nu sunt chiar asa de prost vazuti cand au partenere tinere si frumoase. La ei este mai degraba un semn de potenta, la femei este un semn de slabiciune. Cat de mult a fost criticata Raduleasca atunci cand a inceput sa se vada cu Dani comparativ cu toti afaceristii care si-au luat neveste cu douazeci de ani mai tinere decat ele? Daca nu ar fi prejudecatile astea, crede-ma ca si femeile bogate si-ar luat barbati tineri si s-ar afisa cu ei in public. Acum probabil au amanti tineri, dar nu prea au curajul sa se afiseze cu ei. Chestie care intareste stereotipul asta, de femei tinere care stau cu barbati pentru bani.

Insa, daca te uiti in randul tinerilor, vei vedea atat fete care stau cu baieti tineri, bogati dar urati, la fel cum exista baieti tineri care stau cu fete tinere, bogate dar urate. Eu am cunoscut chiar cateva exemple, chiar mai multe decat in cazul fetelor. Iar relatiile astea sunt tipice pentru tinerete. O fac mai mult pentru distractie. Majoritatea dintre ei vor ajunge pe la 30 de ani cu un partener aproximativ egal lor si intr-o relatie in care ambii lucreaza.

Cat despre ce fac femeile pentru a-si demonstra iubirea comparativ cu barbatii? Aici este o diferenta intre ceea ce considera ambele sexe "dovada de iubire". Asa cum spunea cineva mai sus, femeile vad astfel de dovezi in lucrurile marunte. D-asta se bucura cand faci o data cina sau cand le scoti o data la un film, poate mai mult decat daca le-ai ignora un an intreg si de cateva ori pe an le-ai lua un cadou scump sa compenseze dezinteresul tau. Doar vezi o gramada de femei care insala din cauza asta. Si pentru ca ele asta considera dovezi de iubire, asta ofera inapoi, gatesc masa, se asigura ca barbatul lor nu arata ca iesit din gunoi dimineata, ii aminteste sa isi ia pastilele etc. Asta apreciaza ele asa ca asta vor face la randul lor. Sunt doar atatea femei care isi mamosesc partenerii, daca nu le-ar pasa, ar sta singure, caci nu este nicio placere sa speli chilotii si sosetele murdare ale altcuiva, decat daca, nu ai tine la el. Iar daca ar avea bani, ar avea o menajera.

P.S. Am vazut ce ai scris mai sus. Mersi. happy

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Am ce sa citesc acuma, npc esti o fata sincera, amuzanta, rationala mai rar

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Daca nu atragi sexul opus in termenii rationali cam vei fi lonley forever nu? cumva trebuie fizic sa atragi sexul opus nu?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Mersi frumos. happy

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Daca nu atragi sexul opus in termenii rationali cam vei fi lonley forever nu? cumva trebuie fizic sa atragi sexul opus

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Adevarat, dar sunt multi oameni care nu au un aspect fizic placut si au pe cineva. Important este sa gasesti o persoana cu care faci un anumit clic.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Eu am urmarit un experiment facut pe oamenii acestia cu cat li se spuneau ca sunt mai slabi in valoare cu atat si ei cautatu pe cineva la fel ba chiar s-a dovedit ca fetele mai putin frumoase aleageau partenerii la fel, ne scimbam oare decizile mereu sau? suntem scimbatorii?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru RAY):

Nu suntem schimbatori in sensul asta. In experiment lucrurile au fost fortate de cercetatori (le scadeau oamenilor in mod voit si constant increderwa in sine pentru a verifica daca exista un efect), insa in viata reala chestia asta nu este fortata si este lasata sa urmeze cursul natural (ceea ce dureaza mult mai mult timp decat intr-un experiment si exista mult mai multi factori pe care probabil in experiment nu s-au luat in considerare. In experimente se iau in considerare cati mai putini factori tocmai pentru a masura efectul lor). In viata reala nu ai doar cativa cercetatori care fac chestia asta constant, ci ai mai multe persoane care te inconjoara, pe unele le apreciezi mai mult, pe altele mai putin, altele iti vor creste increderea in tine, altele nu etc. Dupa cate observi sunt foarte multi factori sociali, pe langa altii care pot facilita cresterea increderii in propria persoana...sau invers. big grin Deci in realitate asta este un efect destul de incet si nu este chiar atat de usor observabil. Deci nu suntem chiar asa de schimbatori, ci mai mult influentabili.

Dar in mare parte este corect. Din cauza asta vei vedea ca in cuplurile de lunga durata, partenerii sunt cam pe acelasi nivel (financiar, estetic, intelectual etc). Exista, evident si exceptii.

| RAY explică (pentru OoBunnyoO):

Ai dreptate

| Anonimuserr a răspuns:

Da normal că au dar nu toate. Cele care într-adevăr vor iubire. De ce ai dubiile astea?
Dacă există o iubire reală între o fată şi un băiat atunci au şi sentimente ambii parteneri. Sentimentul acesta trebuie să fie reciproc.

| RAY explică (pentru Anonimuserr):

Daca da, de ce fug la primul care le iasa in cale?

| Anonimuserr a răspuns (pentru RAY):

Pentru că nu doresc o iubire adevărată. Stau cu tine că n-au de ales şi vor şi ele să fie în rândul lumii într-o relaţie fiind în espectativă fugind la primnul care le iese în cale. Ele întotdeauna caută ceva şi mai bun până nimeresc pe Prinţul din poveste pe un cal alb. Asta în mintea lor aia bolnavă.

| RAY explică (pentru Anonimuserr):

Niciodata nu sunt multumite, desi nu iubesc niciodata si doar se prefac pana dau de altul mai bun nu?

| Anonimuserr a răspuns (pentru RAY):

Aşa este, până nimeresc unu cu bani maşină şi gata sunt mulţumite atunci şi dorm liniştite fără griji. Cum ziceam, suntem o societate bolnavă şi nu numai a noastră peste tot este aşa. Este ceva global. Se pare că emanciparea aceasta are părţi bune dar şi multe părţi rele. Cu asta am zis tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

dar băieții au?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu personal am, nu stiu de alti, banuiesc ca da, cand un barbat iubeste cu adevarat chiar iubeste ca nebunu ar face orice pentru fata ia, cand o fata iubeste nu face nimic sai dovedeasca asta din contra i dovedeste contrariul si asteapta mereu ca el sa-i dea toate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

veșnica ta problemă cu generalizatul. nu toți oamenii sunt la fel măi Ray. toți oamenii au sentimente, mai puternice sau nu, dar au.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu n-am vazut vreo fata sa faca ceva din iubire, in fine daca tu asa spui

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

dacă tu ai întâlnit numai panarame, asta e altă treabă.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Toate spuneti asta, asta nu-i argument /dovada, in fine imi pierd timpul, asta va vi ultima intrebare pe tema asta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

oricum, chiar tu ai spus că o să fii singur toată viața, deci de ce te mai complici cu întrebări? indiferent de răspunsuri tu o să ai aceeași părere proastă despre fete.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu-i adevarat pe tine si bunny si mai inca cateva fete va respect, nu am acelasi parere despre toate, am cunoscut femeii care m-au ajutat in viata mult, o femeie mi-a dat viata

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

știu Ray și nu te contrazic că ai părerea asta. că nu-s oarbă, văd și eu câte panarame sunt și ce așteptări au de la un băiat. doar zic să o lași mai ușor cu generalizatul. dacă vrei să spui că una nu are sentimente și e nu știu cum, fă referire doar la ea, nu la toate.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu ma refer doar la alea atat, se cunosc ele

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

și crezi că o să-ți răspundă vreo una la întrebare sau că o să fie sinceră? laughing cum ai spus și tu, îți pierzi timpul.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt magnetul lor, le atrag instant, logic ca nu o sa raspunda ca nu au de ce, nici eu nu as raspunde in locul lor, dar ma enerveaza faza cu sufletul conteaza atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

poate că pentru ele sufletul înseamnă: bani, mașină și restul. în cazul ăsta, da, au dreptate laughing

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Corect,da pentru tine ce conteaza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

contează omul care e. important e să ne înțelegem. fizic vorbind, nu mă prea interesează. adică nu pot să cataloghez un om ca fiind urât sau frumos. atunci când încep să plac o persoană mă îndrăgostesc și de aspectul ei.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si eu la fel ca tine clar ca si carcaterul conteaza, daca toata ziua ne certam nu e relatie e nebunie, cateodata nici banii nu cumpara intelegerea, trebuie ca ambii sa fie pe acelasi unda

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ele sunt o stanca de lemn, nu simt nimic. Bineinteles daca le faci tu asa sa fie.

| RAY explică (pentru TheLoveDoctorr):

Tu cam copiezi o fata, scuze ca te intreb ai mai avut vreun cont aici?

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru RAY):

Tu tii cont cum scriu toate fetele? Poti sa-ti raspunzi singur la intrebare uitandu-te la mine pe profil sa vezi de cand il am. Daca esti un frustrat care nu are parte de femei macar lasa-i pe altii happy

| RAY explică (pentru TheLoveDoctorr):

Nu tin cont de asta, doar te-am intrebat, pai i las cine nu-i lasa, nu sunt un frustrant exagerezi

| TheLoveDoctorr a răspuns (pentru RAY):

Atunci sa incheiem conversatia intr-un mod civilizat, da atitudine de barbat, nu baiat

| mada1820 a răspuns:

Nuu fetele sa aiba sentimente, nu niciodata, numai baietii au sentimente, ei sunt cei care sar in sus de iubire.

| RAY explică (pentru mada1820):

Pe naiba femeiile sunt mai empatice ca barbatii

| mada1820 a răspuns (pentru RAY):

Ce vrei sa spui cu asta?

| RAY explică (pentru mada1820):

Ca sunt mai emotionale

| veryhonest a răspuns:

Depinde daca respectiva e sau nu psihopata.

| Selenator a răspuns:

Desigur ca au!

| roxana22roxi22 a răspuns:

Buna da si fetele au sentimente la fel ca si baietii.