| Mufix a întrebat:

Voi va masturbati? Cat de des, de ce, si e sanatos?
Ma refer in general, la fete cat si la baieti.

Răspuns Câştigător
| Zyzzer a răspuns:

Buna am 21, Si eu eram an tabara celor care credeau ca masturbarea e sanatoasa. Efectele care le-am vazut dupa ce am incetat sa ma masturbez au fost colosale. Dupa doua luni de `no porno si no masturbation` efectele:
1. Eu cel care de 3 ani nu m-am schimbat fizic aproape deloc acum in 2 luni am adaugat 5 kg
2. Aveam niste urme de acnee pe spate si fata, au disparut.
3. Vocea mi-a devenit mai apasata si mai masculina
4. Ochii imi stralucesc, sunt pline de energie de dimineata pana seara si nu imi mai plac jocurile video, imi plac doar emotiile reale
5. Sunt mult mai comunicabil, flirtez cu fetele mult mai increzut
6. Barba mi-a crescut mai repede si mai deasa
7. In colectiv de baieti imi expun pozitia de lider si sunt mai ferm si mai agresiv
8. Ai o placere sufleteasca, te simti superior fata de cei care se masturbeaza, ai senzatia ca ai lasat un drog.
9. Vazul, concentratia si memoria s-au marit considerabil de mult.
10. Cind faci sex, esti ca un animal flamind, adica esti apt sa continui actul sexual de multiple ori, ceea ce partenerei ai place.
11. Penisul s-a marit cu 1 cm.

Nu cred ca ma voi intoarce la masturbare vreodata. Puteti incerca singuri, dupa aproximativ o luna veti simti schimbarile radicale.

O sa imi multumiti dupa.

| VreauMiere a răspuns (pentru Zyzzer):

Asta se intampla la baieti, la fete este altfel. Ne scapa de stres.

| elvisel a răspuns (pentru Zyzzer):

Scuzati-ma dar punctul 11 m-a facut sa va zic GTFO

| Ancient a răspuns (pentru Zyzzer):

Ţi s-a mărit ţie penisul cu 1cm fiindcă nu te-ai mai masturbat? Te-ai măsurat sau ce?

Vezi că punctul 12 la tine e:
"12. De când nu am mai dat laba coeficientul de inteligenţă mi s-a micşorat enorm, acum fiind mândrul deţinător al unui IQ de 32. "

Jalnic omule, nu te mai uita aşa mult la desene şi mergi să-ţi faci buletin că imediat faci 14 ani.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea se poate practica la orice varsta dar mai ales dupa ce incepe pubertatea sau perioada de adolescenta. Prin masturbare se actioneaza asupra zonelor erogene prin mangaierea si/sau masarea acestora. Zonele cele mai erogene sunt sanii si sfarcurile, abdomenul, zona vulvara, clitorisul si vaginul.Masturbarea poate fi doar externa cand se maseaza sanii si clitorisul, masturbare combinata cand se maseaza si interiorul vaginului sau doar interioara cand masturbarea se rezuma doar la degetica realizata numai cu ajutorul degetului sau se folosesc si anumite obiecte ce se baga in "pasarica". Prin masturbare se indeparteaza stresul hormonal, se"exploreaza" corpul propriu sau "anatomia" partenerului. Daca este facut in limite rezonabile nu se instaleaza/produce obosnuinta sau dependenta si se poate considera ca fiind benefica. Incearca si iti vei da singura seama cum te vei simti dupa atingerea placerii sublime si a satisfactiei maxime.

| mihai69 a răspuns:

Da.
De câte ori am poftă.
Pentru că îmi place (plus alte motive, la fel de evidente).
Da, atât timp cât o faci cu măsură.

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele la care ai dat premiu sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Oana92 a răspuns:

E normal si chiar indicat sa te masturbezi. Iti cunosti corpul, reactiile, descoperi ce iti place si ce nu. Masturbarea nu are efecte negative, nu o sa orbesti/paralizezi, nu o sa dai in alzheimer, nu o sa ai probleme de atentie/concentrare/vad/auz si nici disfunctii sexuale. Atata timp cat ai grija la igiena e totul ok.

Nu exista un nr ok de masturbari pe saptamana, un interval regulat intre ele sau chestii de acest gen. Fiecare are alte nevoi si le satisface in consecinta.

| Seba2013 a răspuns:

Daca nutrim dorinte, cautam sex, masturbare, la altfel am ramane anxiosi.

Daca nu nutrim dorinte nu ne mastubam, pentru ca da dependenta si neurastenie mai noi se cheama oboseala cronica.
Si mai multe, tot ceea ce insemna stres.

Daca generezi dorinta, masturbarea te ajuta.
Se cheama stres acut.
Dar acesta masturbare se va mari si o sa ajunga cronica.

| Green66 a răspuns:

La fete din când în când insă la băieţi niciodată oh go on

| Ancient a răspuns:

Întrebi fiindcă eşti îngrijorat? Ai auzit că prea multă labă dăunează?

Te poţi calma.
Nu păţeşti nimic dacă dai mâna cu Manuela, eventual te iriţi dacă o faci prea des.

Şi nici nu eşti singurul ce o face.
Poate te surprinde, dar şi fetele o fac, des.
Cine spune că nu, ori are 10 ani, ori minte, ori e oloagă şi n-are cu ce o face.

Şi asta sigur o să te ungă la suflet, nu doar băieţeii mici şi trişti fără prietene recurg la faimosul "gioco del mano", chiar şi tipii care sunt într-o relaţie, preferă uneori să aibă un moment doar cu ei.

Iar alţii merg pe principiul "decât o p_dă răpănoasă, mai bine o labă sănătoasă"

Spor la făcut biceps.

| Drimmero a răspuns (pentru Ancient):

I-ai dat la temelie cu raspunsul asta!

| AndreiTudose a răspuns (pentru Ancient):

10+ pentru raspunsul tau.