| Savemefromthedark a întrebat:

Vreau sa va spun despre tot ceea ce mi s-a intamplat in ultimul timp, ceea ce trebuie sa indur la scoala, despre parintii mei, despre profesorii si despre colegii mei de clasa si de scoala...
Am trecut prin niste momente dificle la scoala din cauza colegilor. Apele s-au mai linstit dar colegii mei tot nu s-au oprit definitiv, am un coleg(baiat) care sa va spun ce imi face: o data mi-am lipit pe caiet un abtibild el a venit mi-a luat abtibild-ul de pe caiet si l-a rupt. Alta data cand mi-am uitat caietul la fizica el a venit la mine si mi-a spus: "Nu dam test, fraiero!" si mi-a rupt foaia. Un profesor m-a facut in fat clasei ciudata, in momentul acela mi s-a facut rau am vazut totul in ceata, parca m-a apucat o stare de lesin si atunci cand am vazut mai clar i-am vazut pe colegii mei cum radeau de mine. Au facut si un videoclip pe youtube cu isi bateau joc de mine, iar comentariile erau jignitoare la adresa mea. De aceea eu nu am facebook imi este frica, pentru ca acolo as fi putut fii din nou victima lor. Nu am nici un prieten, nu am cu cine sa vorbesc mai de varsta mea(am 13 ani) singura mea companie sunt pasarile care zboara si natura. De obicei la scoala imi elg locurile unde sunt singura, acolo nimeni nu ma poate rani. Daca incerc sa vorbesc cu colegii mei se uita urat in ochii mei si ma pierd. Mama il enerveaza pe tata si tata cand se enerveaza sparge tot. Tot ceea ce vreau acum este sa-mi un loc in care sa fiu dorita. Simt ca nu e o alta metoda mai buna decat sa ma sinucid, atunci ei vor fii mult mai fericiti fara mine. Va rog ajutati-ma! Multemesc persoanelor care au avut rabdarea sa citeasca!

9 răspunsuri:
| TeckTonik997 a răspuns:

Cea mai proasta solutie ti-ai ales-o.
1. A te sinucide=a da bir cu fugitii si nu cred ca vrei asta, tu esti o luptatoare
2. Dupa rau vine si bine
3. Dumnezeu nu ii da nimanui greutati mai mari decat poate duce

Cred ca cel mai bine pentru tine ar fi sa te muti la alta scoala. Spune-i mamei tale despre ceea ce se intampla la scoala si ca vrei sa mergi la alta scoala. Incearca sa fii mai indiferenta si vezi-ti de scoala, colegii nu sunt importanti deloc. Invata si intr-o zi le va parea rau, iti promit si vor fi invidiosi pe tine. Stiu ca suna invechit dar asta e adevarul.

| Miladincaa a răspuns:

Am citit si inainte sa iti dau un sfat as vrea sa te felicit pentru ca a-i cerut ajutor si nu a-i facut un gest necugetat.
acum hai sa incepem sa rezolvam din probleme.
colegii de scoala, in special baietii sunt rautaciosi, nu esti nici singura nici ultima persoana care se confrunta cu asta, pana acum 4 ani si eu eram exact ca tine, totusi lasand de-o parte parint, profesori si colegi sa stii ca viata e frumoasa, nimic din lume nu merita sa te sinucizi. crede-ma pana la urma timpul la vindeca pe toate.
eu eram favorita profesorilor si nu te putine ori asta mi-a adus si necazuri, eram timida, ma temeam sa le raspund inapoi celor care ma ridiculizau. chiar daca ma intelegeam bine cu majoritatea profesorilor asta nu inseamna ca toti ma apreciau, am avut si profi mai retardati care nu ma suportau, pur si simplu. si eu am fost "ciudata" clasei, nici parintii mei nu se intelegeau grozav, iar pe tata il vedeam foarte rar.
pe mine m-au ajutat foarte mult activitatile extrascolare, am inceput sa practic un sport, sa citesc mai mult, ba chiar am descoperit ca am talent la desen. ideea e ca daca vei privi cu atentie la tine iti vei da seama ca ai o multime de talente, fiecare om este unic si special in feleu sau, nu incerca sa te compari cu nimeni.
incearca sa uiti de ce spun profesorii, si ei au multe pe cap si de multe ori sunt destul de frustrati
incearca sa nu mai pui la suflet rautatile colegilor, astazi esti cu ei i-ar maine vei fi pe drumul tau si vei uita cuvintele lor. nu uita ca pana la urma cuvintele nu fac nimic chiar daca de multe ori par dureroase, cat despre baiatul acela daca va continua apeleaza la director, nu e normal sa se poarte asa. nu e pe mosia maicasi si nu face ce are chef, nu il lasa sa stearga pe jos cu tine
cu parintii e ceva mai complicat incearca sa porti o discutie cu ei in care sa le expui toate nemultumirile tale, dar daca nu va functiona incearca sa petreci cat mai putin timp acasa, fa orice alt ceva. plimbate prin parc, incearca sa citesti carti care iti plac, iar daca ai bunici sau alte rude nu ezita sa ii vizitezi cat mai des
sper ca te-am putut ajuta, indiferent ce vei face mai departe sa nu uiti ca esti o persoana deosebita si ca mai devreme sau mai tarziu cuneva va observa asta si te va trata asa cum meriti

| sEnOkHs a răspuns:

Buna da-mi te rog accept pe mess : idok_one_ngw am sa te ajut eu

| mleonte81 a răspuns:

Aseaza-te in pat pe o parte odihnindu-ti capul pe perna si du-ti fiecare mana catre umarul opus oferindu-ti o imbratisare.
Fii mai blanda cu tine insati si nu baga de seama ce e rau.Nu poti controla ce se intampla in jurul tau dar poti controla cum reactionezi.Raul care vine dinspre exterior nu este ceea ce tu esti,ci esti ceea ce doar tu stii.
Tine capul sus.
O sa gasesti si acel loc special pentru tine dar ai nevoie de o atitudine pozitiva si rabdare. Unii il cauta toata viata si nu-l gasesc, deci gandeste-te cat de mult in fata altora deja te afli.
Viata nu este despre a-i multumi pe ceilalti, ci despre a te multumi pe tine insuti, iar pe cei care merita sa ii lasi pe langa tine, sa va bucurati impreuna de bucuriile vietii.Fii fericita ca e bine, viata-i frumoasa. Unii nici macar nu observa pasarelele ciripind.

| AdaLeo a răspuns:

Hey!
La inceputul claselor gimnaziale aveam multi colegi care radeau de mine pentru ca iinvatam. Aveam colegi care incercau totposibilul sa ma faca sa ma simt prost; verbal sau facand chestii de genul - sa-mi ascunda caietul care apoi urma sa fie notat. Nota aceea ar fi putut sa-mi strice media in ultima ora din an. Am intrebat-o pe asa presupusa-cea-mai-buna-prietena a mea care, aparent, "nu stia unde e". L-am cautat si intrebat pe toti. Intr-un final am crezut cal-am uitat acasa. M-am dus dupa el. Asa cumbine imi aduceam aminte, eu l-am pus in ghiozdn in noapteaprecedenta si bineinteles, nu era acasa.
NIci cand m-am intors la scoala nu am aflat nimic.
Ora incepuse. I-am spus profesoarei daca ma lasa sa-l mai caut (ora era in laborator si caietul trebuia sa fie undeva prin clasa, nu?). Am mers spre clasa si dupa mine vine 'prietena'. Incep sa-l cautpeste tot si ma pun pe jos, ma uit sub banci. Nimic. Ea rade. Intr-un final il gasesc sub catedra, sub dulapiorul catedrei, in locul in care nu ai cum sa ajungi/ atingi cu mpiciorul daca ai sta pe scaun (era acoperit de acest dulapior). Am reusit sa-l scot.
In urmatoarele zile, coleaega aceastaimi spunea in fata ca nu era ea care a pus caietul acolo si dadea vinape acolegul acesta, un prieten din copilarie. Dupa o perioada am aflta bineinteles ca e vina ei. A facut chestii si mai nasoale decat atat dar eu sunt prea iertatoare si astfel o iert mereu si tot ajungem sa fim iar prietene. De curand de exemplu, a facut o intelegere cu prietenul meu din acea perioada meu sa se puna cu ea. Intr-un final, i-am propus sa fim doar amici, data fiind situatia pe care am aflat-o pe parcurs prinintermediul unui prieten comun si a altor factori.
Ce vreau sa zic prin aceasta istorisire?
Cu toate ca lumea face.se comporta asa cum se comporta, asta nu inseamna ca sunt un nimeni. Din contra. Oamenii se comporta astfel doar cand se simt inferiori. Incearca sa te faca sa te simti prost, doar pentru pura lor placere; Sfat; NU le da aceatsa placere. NU te arata ranita. Din contra, daca cineva te uraste, tu comportate normal. Nu te indeparta de ceilalti. Cautati prieteni in clase paralele. PAm vrut si eu sa ma mut de la scoala, dar cu timpul am realizat ca e mult mai bine daca ma confrunt cu acesti colegi. Aveam si eu un coleg care se lua de mine, cand era vorba ii raspundeam verbal cu aceeasi moneda. Poarta discutii cu mama ta. Ajuta
Profesorii te insulta? Poti daccepta iar apoi pe parcurs sa incerci sa le schimbi parerea sau poti sa spui calm, cu un ton medi, dar totusi hotarata : "Imi pare rau, dar fiecare are propria personalitate, propriul mod de exprimare. Am dreptul de a ma exprima asa cum imi doresc. Scuzati-ma, dar avand in vedere situatia data, consider ca un adult care judeca alte persoane in functie de preferintele persoanei respective e josnic."
In orice caz, aca e un profesor ce inulta tot/toata clasa/ se enerveaza repede si o face din impuls, nu o lua la suflet. e prorpiul lor caracter si atunci trebuie sa lasi doar sa treaca. Poti, eventual, sa vorbesti cu doamna ta diriginta. Daca profesorul, pe baza comentariului tau, iti da nota mica in catalog, nu te arata afectata. Tu trebuie sa stii ca materia repectiva e stiuta de tine, nu conteaza notele. Acea nota nici nu are vreun sens i rubrica respectivei materii. Daca profesorul aduce aminte de nota de la purtare, asigura-te ca doamna ta diriginta stie despre ce e vorba. Ea poate sa ajute in aceste situatii.
O alta chestie; in liceu oamenii de se schimba, profesorii la fel. Eu asuntin clasa tot cu aceasta prietena si si cu fostul, dar asta nu inseamna ca sunt afectata inn vreun mod. Imi traiesc viata cum vreau. Nu trebuie nimeni sa-mi spuna ca sunt asa sau nu; eu stiu cum sunt si, daca persoana respectiva nu are nicio importanta pentru mine, n-are decat sa-si tina opinia intr-insa.
PS: SINUCIDEREA NU ESTE O SOLUTIE>
Gandeste-te;
daca recurgi la aa ceva, crezi ca va avea un efect pentru colegii tai? Le vei da doar satisfactie celor care nu te plac si eventual veiprimi mila de la cel care au fost neutri sau mai mult decat atat cu tine. Familia ta va suferi si avand in vedere ca tatal tau are o problema cu nervii nu face decat sa se simta mult mai rau si efectul va fi puternic asupra lui. Asupra tuturor membrilor familiei tale. Crede-ma, e de 100000000 de ori mai bine sa arati ca esti pozitiva, zambareata si cand e ceva rau, calma si hotarata cand te contracarezi cu cineva care nu te place si totusi politicoasa si prietenoasa cu cei care trebuie.
Sper ca te-am ajutat ^^

| MankoBreaker a răspuns:

Hm... este simplu, mută-te la altă clasă... sau cel mai probabil la altă școală. acolo nu v-a fii la fel mai mult ca sigur.
sau, ai putea să încerci să te integrezi... (mă rog, să te prefaci că te integrezi măcar pentru binele tău)
Dacă vrei să găsești cineva care să îți fie aproape, poți găsii destul de ușor..trebuie să știi unde să cauți.
Sau altă modalitate ar fi să te împrietenești cu cineva mai retras din clasa ta

| AmiRa33Rebeca a răspuns:

Calmeaza.te! Viata este foarte frumoasa, indiferent de specimenele ce o traiesc la randul lor! Cei care te.au ranit o sa isi primeasca de-a palme usturatoare de la soarta de o sa ii apuce si pe ei lesinul! Uite, eu am tot 13 ani, nici eu nu sunt inghitita de colegii mei, am trecut prin aceeasi stare prin care treci tu acum. Stiu cum e sa nu te simti dorita nicaieri, sa nu vezi nimic in jur decat rautatea ce predomina in lume si uratenia sufletelor celor care te inconjoara! Eu am trecut peste... acuma fa si tu acelasi lucru! E randul tau sa iti deschizi aripile si sa zbori cat de departe ti-e gandul! Acolo unde te simti tu cel mai bine, unde esti doar tu si sinele tau happy Vreau eu sa iti fiu prietena! Vreau eu sa te ascult cand te simti rau si sa iti ofer un sprijin! Ai incredere in tine si in puterile tale! Cum te numesti? happy happy

| Roland_Szekely_1987_ccqi a răspuns:

Un singur lucru pot sa zic si tie nici mie nu era usor de varsta ta si eram la fel dar asa am rezolva totul cam am vorbit cu niste prieteni buni calm si de incredere facbook pot sa ai daca vrei dar ce a ce conteaza sa nu fi atent ce zic colegi tai ci ce simti tu de exemplu de ce ai tu nevoie de exemplu tu ai nevoie de un partener care sa te sustina apropo da si eu am 27 de ani dar na ce sa zic in afara de mama mea nu am pe nimeni si si eu ma simt forte prost dar nu am predat si ma lupt hai sa luptam impreuna ce zici?

| DarinaFaraPunct2003 a răspuns:

Cea mai proasta idee ar fi sa te sinucizi.Trebuie sa vezi si partea buna happy. De exemplu: toooti cei care se iau de tine sunt invidiosi, si rautatea lor este singurul mod in care te pot face sa suferi happy. Cat despre profesori...ce om cu facultate(se presupune)ar face asta? Si, scuzati limbajul, e un bou de profesor cel care se ia de tine.Trimite-mi mesaj daca vrei sa mai vorbim pe aceasta tema, te ascult si iti povestesc si eu cum am putut trece peste.App, nu trebuie sa te sinucizi, poti sa iti schimbi scoala, sa arati ca esti puternica si ca nu iei in seama tot ce ti se intampla.Succes :*