| Iulia_1567 a întrebat:

Vreau si eu sa va intreb daca exista un risc daca imi incep viata sexuala la 15 ani. Totul este in regula si cu parintii nostri, noi ne intelegem foarte bine si totul e ok.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| monique a răspuns:

Daune fizice majore daca esti dezvoltata din punct de vedere fizic nu prea ar trebui sa fie. In schimb psihic o fata e pregatita abia pe la 17-18 ani. Acum totul depinde de voi. Sfatul meu, cunoasteti-va si fizic treptat. Stati mai bine vreun an de zile sa va cunoasteti corpurile, nevoile si abia apoi, cand simti tu ca esti ok sa treceti mai departe. Daca aveti rabdare si o luati incet o sa fie fain pentru amandoi. Dar daca nu esti sigura ca he's the one mai bine nu iti complica viata.Bafta!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul tau de a face cancer de col uterin va fi de 9 ori mai mare decat al unei fete care isi incepe viata sexuala la varsta normala (minim 17 ani si jumatate). Atata timp cat iti poti asuma asta, stiind ca va fi pentru toata viata ta, cat nu te deranjeaza faptul ca va trebui sa mergi la ginecolog la fiecare 6 luni (toata viata), ceea ce este un oarecare handicap, atata timp cat intelegi ca la varsta ta nu se poate face avort in Romania si ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, atata timp cat parintii tai se angajeaza sa nu anunte politia si procuratura si sa te insoteasca regulat la ginecolog pana la 18 ani, poti sa o faci. Dar gandeste-te bine, timpul nu poate fi dat inapoi. Este o decizie care iti va afecta dramatic si definitiv intreaga viata.

| Floreenofficial a răspuns:

Usor de zis.
daca ramai insarcinata? chiar daca el foloseste prezervativ... poate se rupe.esti prea mica dar la 15 ani ti se pare ca esti adult deja.mai asteapta 3 ani!
succes! :*

| Derye a răspuns:

Faceti petting intai, documentati-va despre sex (exista mii de articole pe net) si abia apoi cand sunteti 100% pregatiti faceti sex.

Precizare: facet petting de 10 ori inainte.

| andradat a răspuns:

Draga mea din moment ce prietenele tale au facut sex la 14 ani, ele ce vor fi in viata. Tu de cat timp esti su baiatu asta?[da'mi mesaj privat sa'mi zici]. Totusi 15 ani este o varsta foarte frageda, eu te sfatuiesc macar un an sa astepti ca dupa aia sa nu regreti tare de tot, si nu ai sa regreti acum, ai sa regreti mai incolo. happy
Succes in decizia pe care o vei lua si pupici

| PSHYCH8DYLLIC a răspuns:

Io zic sa mai astepti pentru ca cea mai mare mandrie a unei fete este aceea de a fii fata mare (virgina). Ai timp de sex, stai linistita o sa te saturilaughing mai asteapta macar 1 an sau 2 ani pana cand esti absolut sigura ca iti asumi riscurile de a`ti incepe viata sexuala.

BfT.

| toteusunt a răspuns:

Riscuri exista.Mai ales daca nu sunteti bine informati si nu va protejati. Trebuie sa aveti grija si totul va fi ok happy

| ioana_7867 a răspuns:

15 ani? Ce are daca mai astepti vreo 3? De ce atata graba?

| Barbie_9570 a răspuns:

De ce nu ii intrebi pe parintii tai daca zici ca totul este in regula cu ei?
La 15 ani parintii sunt de acord ca tu si prietenul tau sa ...sau ce vrei sa zici prin'' totul este in regula''?

Nu prea cred.
Bafta oricum.

| Iulia_1567 explică:

Multumesc frumos celor care mi-au dat aceste sfaturi >:d

| Iulia_1567 explică:

Nu este nicio graba, dar majoritatea prietenelor si-au inceput deja viata sexuala si sunt mai mici decat mine cu 1 an, adica au 14 ani. Graba nu este, dar eram curioasa deoarece ele sunt in regula, si daca nu imi spuneau ca si-au inceput viata sexuala, nu observam nicio schimbare la ele. Dar trebuie sa recunosc ca nici asa de schimbate nu mi se pare, acum ca mi-au povestit despre prima lor experienta sexuala.

| Iulia_1567 explică:

Dar nici asa schimbate nu mi se par* ( scuze )

| withoutname_1318 a răspuns:

Stai draga in banca ta cit mai ai ocazia ca peurma vei regreta.complicatii nu vei avea, iti zic eu(doar daca va veti proteja) insa vei regreta mult pasul asta.eu am 17 si acum o luna mi-am inceput viata sexuala, regred in fiecare secunda acest lucru, nu m-am despartit de prietenul meu, ne iubim mult si ne intelegem foarte bine si acum(poate chiar mult mai bine, el e mult mai atent si grijuliu cu mine si-mi suporta toate mofturile si greselile), insa eu.in constiinta mea, stiu c-am facut ceea ce nu trebuia si simt ca nu eram pregatita(psihic). deja nu mai am ce face, suport consecintele insa te-as ruga(sincer, chiar daca nu te cunosc) sa mai rabzi putin, macar un an-doi, nu vei pati nimic daca rabzi
ceea ce tine de prietenele tale, eu zic ca lor le pare rau de ceea ce-au facut si vor sa mai fie cineva ca ele, sa nu fie ele singurele care trec prin asta(parerea mea), eu care nu-ti sunt prietena apropiata si nici macar nu te cunosc... ti-as recomanda sa nu faci pasul asta, n-am nici un interes sa-ti dau vri-un sfat rau.
oricum.alegerea iti apartine, faci cum crezi tu ca e ma bine dar eu iti repet inca odata:VEI REGRETA MULT!
p. s sunt si eu curioasa, citi ani are prietenul tau?
crezi ca e gata sa suporte consecintele posibile?
aaa, si daca totusi te hotarasti sa o faci, ai grija, protejeaza-te
cam asta a fost tot ce-am avut de zis, succes si gindeste-te bine inainte sa faci pasul asta :*