| mirabella_1176 a întrebat:

Vreau un sfat in legatura cu tratarea candidozei!
In afara de prezentza la un medic ginecolog!
multumesc

Răspuns Câştigător
| lays a răspuns:

Brigaela in general are dreptate in tot ce zice, dar de data asta tin sa o contrazic.Am avut candidoza ceva timp.nu m-am prezentat la medic din cauza programului incarcat. Ajunsesem sa nu mai pot intretine relatii sexuale cu iubitul meu de durere, si avea si el mancarimi.Intr-un final am ajuns la medic si mi-a dat o reteta.Cam scumpa, dar in 5 zile m-am facut bine. Tinand cont forma grava de candida pe care o aveam credeam ca nu ma mai vindec. Mi-a dat Nizoral antibiotice, ovule macmiror si pentru iubitul meu unguent canesten.Am luat nizoral cate 2 pe zi, dupa masa(nu le-am luat la ora fixa.ba la 12, ba la 18, etc), iar ovulele nu prea le-am folosit pentru ca sunt naspa.in 5 zile nu mai avem nimic:d deci se poate.Reteta a costat vreo 100 de lei dar nu sunt sigura ca nizoralul poate fi eliberat fara precsriptie medicala.ps:ovulele sunt scumpe si eu nu prea le-am folosit, asa ca, cred ca merge si farabig grin

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Candidoza se trateaza foarte greu. Chiar si mergand la ginecolog risti ca tratamentul sa dureze luni si luni la rand si sa te vindeci cu sechele. nemergand la ginecolog, sechelele sunt sigure, fiindca e imposibil sa te vindeci fara supraveghere medicala atenta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Che, daca tu ai fost printre putinele femei norocoase, asta nu inseamna ca toate femeile sunt la fel. De fapt majoritatea nu au acest noroc. Stiu femei care dupa ce si-au ignorat infecta 2-3 luni sau dupa ce s-au tratat dupa ureche si incomplet, au ramas cu infectie cronica pe toata viata (practic nu s-au mai vindecat niciodata). Altele au facut chiar 2-3 ani de tratament pana s-au vindecat si au ramas cu stenoze ale trompelor si infertilitate.

| luv a răspuns:

Deci, este o infectie care nu se transmite neaparat prin contact sexual. De exemplu, se poate declansa atunci cand esti insarcinata, porti lenjerie de nylon sau jeans foarte stramti, iei anumite antibiotice, ai diabet. Atat femeile cat si barbatii pot avea Candidoza fara a avea vreun simptom.

Daca apar, la femei semnele pot fi inflamatie la nivelul vaginului, mancarime, secretie alba vascoasa, inrosirea vulvei, durere la contactul sexual si la urinare.

La barbati iritatii la nivelul penisului si mancarime, scurgere din uretra, durere la urinare. Semnele pot sa dispara fara tratament. Diagnosticul se face prin examinarea la microscop a unei picaturi de secretie. Infectiile cu Candida pot fi prevenite daca eviti sa porti lenjerie din nylon sau pantaloni foarte stramti care nu sunt din bumbac; la menstruatie foloseste mai degraba tampoane externe decat interne; spalarea zonei genitale din fata in spate; daca stii ca un antibiotic iti declanseaza Candida spune medicului sa-ti prescrie altceva.

Diagnosticul se stabileste cu ajutorul investigatiei la microscop a eliminarilor sau a unei probe de cultura special preparata. trebuie sa te adresezi la medic bafta