| MariuszFyrstenberg a întrebat:

23 august 1944 - Arestarea Maresalului Antonescu. O decizie in favoarea interesului tarii sau tradare nationala din partea regelui Mihai?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Antonescu, militar fiind, nu concepea sa intoarca armele impotriva fostului aliat. Chiar fusese in audienta la Hitler cu cateva zile inainte de arestare, asigurandu-l ca Romania va lupta in continuare. Regele Mihai a fost intotdeauna considerat un copil de catre maresal. Nu a fost chemat nici in consilii si nu i s-a cerut parerea niciodata. Regele a aflat de intrarea Romaniei in razboi de partea Axei telefonat fiind de regina Ana, care a vazut stirea la BBC. De aici rezulta clar relatia dintre rege si maresal. Legat de arestare, rusii veneau oricum, iar Mihai nu a facut altceva decat sa limiteze distrugerea si pierderile de vieti omenesti. Poate singurul lucru de care-l fac vinovat este ca, dupa razboi, nu l-a gratiat pe Antonescu.

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a fost nicio tradare din punctul meu de vedere. Nici nu vreau sa stiu cum ar fi aratat azi Romania daca rusii veneau cu forta peste noi, lucru care s ar fi intamplat

| doctorandus a răspuns:

Indiferent ca a fost sau nu asa, era clar ca veneau rusii, cu voie sau fara voie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio tradare, rusii veneau singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=0o2AdGU--BQ

Recomand sa urmariti filmul asta.

| nugasescusernameliber a răspuns:

23 de ani sau cati avea regele atunci, crezi ca se compara cu experienta Maresalului? Din pacate, datorita deciziilor proaste ale regelui, au suferit generatii. E trist sa nu-ti cunosti istoria

| suntserios a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Si daca rusii veneau si ne ocupau cu forta cum crezi ca le era generatiilor urmatoare?

| apocaliptic77 a răspuns:

UNA DIN CELE MAI MARI TRADARI.Cineva de pe aici spune ca''nici nu vrea sa stie cum ar fi aratat Romania azi''.Ar fi aratat asa cum arata pana la lovitura de stat din '89, cu paduri,resurse naturale(petrol,gaze,carbune, aur, apa, pamant, etc.), toate ale tarii, NU cum a ajuns acum, vanduta in totalitate si tradata, de rasul si batjocura tuturor.Continuati sa ii pupati in c-r pe americani, veti vedea unde o sa ajungeti dar, va fi prea tarziu.

| suntserios a răspuns (pentru apocaliptic77):

Si Coreea de Nord are resursele intacte

| AFR81 a răspuns (pentru apocaliptic77):

Gresesti. Sovieticii, mai ales in perioada Gheorghe Gheorghiu Dej, Petru Groza, ne-au jefuit legal, pe fata. Cred ca ai auzit de infiintarea Sovrom-urilor. Ei bine, acestia promiteau ca veneau cu aparatura performanta si cu ingineri, iar datoria noastra era doar de a pune la dispozitie resursele. Asa s-au nimicit resursele tarii, urmand ca, ulterior, tot ceea ce insemna industrie sa intre sub tutela comunistilor. Nu mai vorbesc de Reforma Monetara din 1947. Rusii ne-au secat, asta e adevarul.

| apocaliptic77 a răspuns (pentru suntserios):

...da,dar cu ce pret? al izolarii totale, si asta nu de teama plecarii(migrarii populatiei ci de frica invadarii tarii de catre hienele binecunoscute pe plan mondial; banca mondiala; FMI, asa-zisi investitori pusi pe jaf si distrugere, organizatii de tip-soros-, manipulatoare si distructive.nu va mai luati dupa reportajele si documentarele infecte care se ocupa cu defaimarea coreei. nici pe departe situatia nu e asa, doar o manipulare abjecta, poate-poate isi parcheaza licuriciul, portavioanele in zona si incearca ceva, dar se stie. yancheii au morcovul cu tot cu iepure, atunci cand pronunta china-coreea-rusia. parerea mea. Numai bine.

| suntserios a răspuns (pentru apocaliptic77):

Am inteles, esti atat de paranoic si conspirationist incat crezi ca e bine in Coreea de Nord. Poti sa te muti acolo, poate chiar si in mama Rusie ca si acolo e bine... daca nu mori de foame cu mai mare talent decat in Romania o sa traiesti intr o tara nejefuita si nemanipulata... doar condusa de niste tirani.

| apocaliptic77 a răspuns (pentru suntserios):

...UN ''PARANOIC ''CA MINE A PASTRAT UN LIMBAJ DECENT. UN RETARDAT CA TINE NU SUPORTA SA I SE DEA PESTE NAS,(L)USERUL ANULUI VREA SA AIBA ULTIMUL CUVANT.E asa ca tine, in curand se legalizeaza si homosexualitatea, o sa aveti liber la f---t in c-r si pe unde mai vreti voi, asta asa, ca directiva de la laturile voastre ''capitaliste''

| apocaliptic77 a răspuns (pentru suntserios):

...cat de ''serios'' esti? circula o vorba prin targ, cum ca seriosii se FU..garesc in CU...rte.

| suntserios a răspuns (pentru apocaliptic77):

Unde ti se pare tie sa te am injurat? sau nu stii ce inseamna paranoic si conspiratie?

PS1: Apropo de ce spanac folosesti Facebook daca americanii sunt atat de de ca.ca.t?

PS2: Homosexualitatea e legala de mult, mai fii si tu la curent cu ce comentezi

PS3: Crezi ca daca eram homosexual asteptam sa imi dea voi statul sa ma insor ca sa ma fu.t in c.ur?

PS4: Crezi ca socialistii tai iubiti din Rusia sau Romania ex comunista nu se fu.t / f. utea un c.ur?

Mi am dat seama ca esti penibil cand ai dat o pe aia cu Soros. Tu si oligofrenul de Mircea Badea mai aveti idei din astea.

| suntserios a răspuns (pentru apocaliptic77):

Prea slaba gluma, mai incearca

| ScarRz a răspuns:

Tradare