| Toader_Gabriel_1984_hnb3 a întrebat:

5 Giga de net egal cate ore

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

= 4-5 ore daca faci sctreaming video la calitate buna

= 5-6 luni daca stai doar pe fb sau iti citesti mail ul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti masura cati giga consumi in ore. Giga ar fi cam cum e kilowatul de curent, o unitate de masura pentru date. Ca si kilowatul, el se consuma cat timp stai si faci trafic pe nt.treafic inseamna sa primesti si sa trimiti fisiere video, sa incarci pagini mereu. Update de preograme iar face trafic pentru ca se descarca, primesti date atunci.
Ca sa iti dau un sfat si sa faci cat mai putin trafic de internet, adica sa consumi cati mai putini giga, trebuie dezactivate updatele de windows si de orice rogram.Nu te uiti la miniclipuri pe facebook si nici nu incarci video. Uite aici e tp se face trafic de date numai ruland inainte si inapoi paginileca sa raspunzi sau sa te uiti.
5 giga trafic este echivalent cu 5 filme, aproximativ. Fiecare videoclip sau ce descarci tu de pe internet are anumiti Mb sau Giga.Ca te uiti on line la filme sau le descarci tot acel numar de Mb sau giga faci trafic.Deci daca doar scrii pe chatul de la facebook, si navighezi pe pagini sa citesti ceva una alta, 5 giga ar fi trebuit sa iti ajunga o luna.Dar daca toata ziua te uiti la videoclipuir si filme, in doua saptamani sau chiar una termini giga.Jocurile de facebook(numai incarcarea, nu si cat timp stai pe ele) de asemenea face trafic si consuma.Tot ce vezi ca incarca face trafic. unele mai putin, altele mai mult.