| MariuszFyrstenberg a întrebat:

A fost regele Carol al II-lea un tradator de tara?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Depinde din ce perspectiva privim. Daca il vedem ca pe un afemeiat si ca pe un criminal (vorbesc aici de uciderea anumitor adversari politici), atunci da, poate fi un om care nu a facut prea mult bine tarii. Daca citim, insa, insemnarile sale zilnice, vedem dragostea pe care acesta o purta Romaniei si sentimentele care l-au incercat atunci cand a trebuit sa cedam Bucovina, Basarabia si Tinutul Herta sovieticilor. Chiar daca el, impreuna cu inca 6 oameni politici importanti ai vremii, printre care si savantul Nicolae Iorga, au fost pentru apararea teritoriilor respective, s-a supus majoritatii. Nu mai vorbesc de aportul pe care l-a avut din punct de vedere cultural si progresul extraordinar din punct de vedere al infrastructurii care a avut loc in timpul domniei sale. Ramane acum la latitudinea fiecaruia sa-l judece, insa pentru mine, Carol al II-lea a fost un conducator bun care si-a iubit tara. Cu mult peste ceea ce am avut in ultimii ani.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da si nu, clar e ca a fost un conducator foarte prost.

| doctorandus a răspuns:

A fost un dictator. Daca a fost tradator sau nu depinde de ce politica face cel care il judeca.

| Klandestin a răspuns:

A fost un prăduitor!