| Dianne18 a întrebat:

A intrat in vigoare legea cu admiterea la facultate fara diploma de bac? Dar se pune vreo conditie, cum ar fi sa absolvi bacul dupa primul an?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de nici o facultate, unii au interpretat gresit aceasta prevedere legala.
Conform MEN este vorba de Invatamant tertiar nonuniversitar, de fapt sunt tot scoli posliceale doar ca pot fi organizate de institutiile de invatamant superior acreditate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu exista o asemenea lege. se vorbeste doar de niste cursuri contra cost organizate de universitati si care ar putea echivala primul an universitar dupa luarea diplomei de bac, insa insitutiile de invatamant superios nu sunt inca de accord cu acesta treaba si sper sa nu fie niciodata

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

De ce nu esti de acord? Daca cineva a dat la 14-15 ani la info, si nu a luat bacul la mate, dar el ulterior ar vrea sa invete fiolozofie, limbi straine, etc., de ce sa nu poata face asta fara a mai invata mate?

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Daca nu esti in stare sa iei un examen la mate dupa 4 ani de liceu mate info inseamna ca e clar nu ai ce cauta la facultate. Si 4 ani sunt suficienti pentru a realiza ca matematica nu e de tine si te transferi inainte de bac.

Tie ti se pare corect ca un papanas care nu e in stare sa ia bacul sa se bata pe locuri la facultate cu cineva care a invatat si a depus un efort sa promoveze acest examen. Nu esti in stare sa treci bacul stai acasa sau du te la munca

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Deci daca cineva ia o decizie proasta la 14-15 ani, trebuie sa plateasca toata viata, nu? Si daca a fost fortat de parinti, la fel, e vina lui, ca cine l-a pus sa se nasca din parintii aia?

Si da, nu vad de ce nu ar fi corect ca cineva sa se bata pe locuri cu cei care au bacul, daca se da un examen de admitere.

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Da, asta e viata, platesti pentru deciziile luate fara cap. Subiectele de bac fie ele si mate M1 nu sunt imposibile. Nu trebuie sa ai 10 pe linie la mate sa iei bacul, e nevoie doar de un pic de efort.

tie ti sa pare corect sa te pregatesti 4 ani de liceu pentru facultate, sa invati, sa fiu pregatiti pentru ceea ce se va intampla in facultate si sa vina unu care a spart seminte 4 ani, so nimereasca la examenul de admitere si apoi sa o frece toata facultate?

presupun ca tu esti in situatia de a nu lua bacul ca altfel nu ai sustine aceste aberatii. Cursurile universitare nu ar trebuie sa fie pentru oricine ci pentru cei care fac un efor pentru lucru asta.

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu sunt in situatia de a nu lua bacul, ci chair nu l-am luat, acum multi ani. Nu am nevoie de facultate, castig mult mai bine decat cei care au si 3 facultati, dar nu mi se pare corect/logic sa nu iti poti continua studiile formale pentru ca ai picat un examen.

Si nu e bine nici pentru societate in general, pentru ca multi oameni o sa ajunga la munca de jos, chiar daca ar fi total capabili de a avea joburi mai bune.

Dar ma bucur ca esti asa de exigent cu altii, sper ca viata ta este perfecta si ca nu vei avea niciodata de suferit din cauza unor decizii luate acum 30 aniwinking Pentru ca daca s-ar intampla asta, ar fi foarte fun.

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

"dar nu mi se pare corect/logic sa nu iti poti continua studiile formale pentru ca ai picat un examen"

pai atunci sa scoatem orice examen ca dupa tine nu isi mai au rolul nu?

deja sunt prea multi absolventi de studii superioare care lucreaza pe la MC ca nu au loc de munca, nu mai e nevoie de mai multi.

Eu o sa suport consecintele propriilor decizii

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Daca ar fi dupa mine da, as scoate toate examenele formale, si as lasa la atitudinea fiecarei firme sa angajeze dupa ce criterii vrea (gen un test de aptitudine la angajare).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te poţi înscrie la cursuri universitare de licenţă ( la o facultate ) fără să fi promovat examenele de BAC!

Toate cele bune.

| NemNUZ a răspuns:

Cu diploma de la o astfel de facultate poti sa mergi in Spaniawinking

| dia16 a răspuns:

Nu a intrat in vigoare aceasta lege care, dupa parerea mea, nu ar avea nicio logica.

| Dianne18 explică (pentru dia16):

Corect! Insa se tot vehicula o asemenea ipoteza. Atunci asta ar fi negat in totalitate insemnatatea bacului si ar fi fost o situatie aberanta pentru elevii/studentii in cauza: sa invete pentru promovarea anului sau pentru bac?! Ar fi iesit rau de tot!
Ne am fi facut de ras in Europa!