| aia a întrebat:

1.Care este tema schitei Tren de placere de I.L.Caragiale?
2.1 motiv literar din Tren de placere
3. O explicatie modului in care incepe schita:"S-a hotarat, care va sa zica..."

Răspuns Câştigător
| pink_7086 a răspuns:

1. tema schitei:calatorie, excursie
2.motiv literar:tren
3. locutiunea evidentiaza ironia autorului si sugereaza o incertitudine

2 răspunsuri:
| lorin_6222 a răspuns:

Familia Georgescu pleacă la Sinaia să se distreze, la sfârşit de săptămână. Acolo, se rătăcesc unii de alţii şi-şi petrec toată sâmbăta căutându-se prin staţiune. Singura care se distrează e dna Georgescu, care întâlneşte nişte prieteni cu care petrece toată noaptea.

| aia explică:

Msk pink:*