| ALYNAMARYA a întrebat:

Ajutor! Am si eu o problema, care imi da batai de cap.

„Un caine si un iepuras se gasesc la o distanta de 30 m unul fata de celalalt. Stiind ca iepurasul face o saritura de 1 m si cainele de 2 m, iar iepurasul sare de 3 ori in timpul in care cainele sare de 2 ori. Sa se afle distanta parcursa de caine pana ajunge iepurasul."

Ideea e ca trebuie sa se rezolve si prin desen. Imi puteti explica cum se rezolva, va rog mult!

Raman datoare!

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

La fiecare 3 m parcursi de iepure cainele parcurge 4 m; la fiecare grup de saritura va recupera cate 1 m din distanta dintre ei, deci il va ajunge dupa 30 de astfel de sarituri.
30x4=120(m); iepurasul fuge 30x3=90(m).

| OneGirlOnTPU a răspuns:

Pai ai 1·3 = 2·2 deci 3 la iepure = 4 la caine si : 3=4; 6=8; 9=12; 12=16 Deci cainele trebuie sa faca 16 pasii pana sa ajunga la iepure. happy
Daca nu ai inteles iti explic in cuvinte. Mia sus scrie ca iespurele face saritura de un m si cainele de 2 si ca iepurele sare de 3 ori cat cainele de 2. Deci 1·3=2·2 apoi mergem din ce in ce mai departe. 3=4; 6=8 (3·2 = 2·2 ) apoi · 3 pana cand suma dintre iepure si catel este 30. happy