| Nicol1D a întrebat:

Aloha TPU.Ce materii se predau in clasa a ix-a la profilul uman?

Răspuns Câştigător
| j1NNNx a răspuns:

Clasa a IX-a : 4 ore de romana, 2 de mate, 2 de latina, 1 de fizica, chimie, biologie, 2 de sport, 4 de engleza [ profil intensiv engleza :d ], 2 de franceza, 2 de logica si argumentare, 2 de istorie, 2 de geografie, 1 de muzica, 1 de desen, 1 de religie, 1 de tic.

Clasa a X-a : 4 ore de romana, 2 de mate, 3 de istorie, 2 de geografie, 4 de engleza, 2 de franceza, 2 de latina, 1 fizica, chimie, biologie, 1 de sport, 2 de psiholohie, 1 de educatie antreprenoriala, 1 de religie, o ora de muzica si de desen la 2 saptamani, 1 de tic. That's all, I hope.

Intr'a XI-a "urca pe scena " 2 ore de economie, una de sociologie, literatura universala.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| alexs99 a răspuns:

Vezi planul cadru de invatamant pentru clasa a IX-a profil uman la link-ul:
http://www.edu.ro/index.php/articles/6421
O zi buna.

| Crainstorm20 a răspuns:

Romana,geografie,istorie,sport,religie
Parca sepreda si mate, dar scapi in clasa a 11 a si a 12 a. Funda?

| iepurascufundita a răspuns:

In afara de civica si tehnologie tot ce ai facut in clasa a 8a la care se adauga logica

| AsteptareaMoarteNuAre a răspuns:

Primii 2 ani de liceu cunosc o repartizare egala a orelor pe materii in cazul profilelor matematica-informatica si stiintle naturii. Astfel ca cei care vor urma unul din aceste doua profile, ar trebui sa se pregateasca saptamanal pentru 14 ore de real (4 de matematica, 3 de fizica, 2 de chimie, 2 de biologie, 1 de informatica si 2 TIC) si… 16 ore de uman (4 romana, 4 limbi straine moderne, 1 de istorie, 1 de geografie, 1 de religie, 1 din aria socio-umana si 2 de arte – muzica, desen).

Mai multe informatii pe: http://www.admitereliceu.ro/......-de-profil

In general sunt aceleasi materii.