| superpissy40 a întrebat:

Am 2 intrebari:

1.De la profilul filologie pot sa urmez dupa ce termin clasa a XII-a Facultatea de Farmacie, Facultatea de Stomatologie sau Facultatea de Matematica si Informatica?

2.Care dintre cele 3 facultati de mai sus este mai buna si se castiga mai mult?

Răspuns Câştigător
| teodorgeorge a răspuns:

Teoretic, poti urma orice facultate doresti atat timp cat ai trecut BAC-ul.
Practic insa, iti va fi mult mai greu sa urmezi una din facultatile enumerate de tine deoarece din clasa a 11-a, materiile de baza precum matematica, fizica, chimia si biologia vor disparea din orarul tau.
Dar nu te descuraja, daca vei avea ambitie si vei invata, cu siguranta vei fi admis/a la facultatea dorita.
O alta solutie ar fi sa te trasnferi la un profil real, mate-info sau stiinte ale naturii.
Iar in legatura cu a doua intrebare, nu iti pot spune exact care este mai buna. Toate sunt bune in felul lor. Depinde ce te atrage mai tare si ce ti-ar placea sa faci pe viitor.
Succes!

3 răspunsuri:
| Miree a răspuns:

Dacă ai BAC-u' luat poţi să dai oriunde vrei tu! Nu contează ce profil ai ales, atât timp cât eşti bazat pe tine şi pe cunoştinţele tale! Şi da, poţi urma facultăţile pe care le-ai enumerat tu mai sus.
Nu pot să-ţi spun care este cea mai bună, dar am să-ţi fac un " top " din punctul meu de vedere:
1. Facultatea de Darmacie
2. Facultatea de Matematică şi Informatică
3. Facultatea de Stomatologie

| mOBSCENE a răspuns:

La profilul filologie, din clasa a 11a, nu mai faci matematica, fizica, chimie si biologie. O sa ai o singura ora pe saptamana, stiinte, sau ceva de genul. Ca sa nu mai vorbim ca e vrajeala ce faci la matematica, asta daca chiar se oboseste profesorul sa va invete ceva.
In concluzie, e o munca titanica daca vrei sa mergi la o facultatea unde iti trebuie matematica. Admiterea e grea. Eu sunt la mate-info, ca sa nu crezi ca vorbesc aiurea. Ce aveau cei de la filologie in teste la mate, noua nu ne dadea nici la subiectul 1. La UMF la fel, ai foarte mult de invatat/recuperat.
Poti sa urmezi acele facultati, nu te opreste nimeni, admiterea e singura problema. E foarte mult de munca.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Bineînțeles că le poți urma, dar o să îți vină mult mai greu. Ca o altă opțiune, te poți transfera la profil real ca să îți vină mai ușor, să nu ai de învățat ce înveți tu că ești la uman+ce învață cei de la real+materia de facultate...
Facultățile toate sunt bune, informaticienii și stomatologii foarte buni câștigă foarte bine, dar la farmacie salariile nu sunt așa mari