| NicklausMikaelson a întrebat:

Am ales bine ca m-am dus pe profil Mate-Info intensiv engleza?
Adica, am aflat ca e cea mai lejera( Si asa nu prea ma omor eu cu chimia si fizica) si nu stiu ce sa zic.
As dori daca stie cineva un orar de la acest profil pentru ca sunt destul de debusolat.

Mentionez ca imi place foarte mult engleza si as vrea sa o invat si sa o vorbesc la perfectie(Deja o inteleg dar mai greu cu vorbitul face to face )

7 răspunsuri:
| Miree a răspuns:

La mate-info nu este lejer. Ai înţeles tu greşit! Spui că nu îţi place chimia şi fizica şi te-ai dus la un profil la care faci la greu. Aici se pune accentul pe ştiinţe exacte şi NU este deloc lejer. Acum depinde de pregătirea fiecărei persoane. Iar dacă spui că îţi place engleza şi eşti la intensiv engleză, poţi sta liniştită pentru că până vei termina liceul, ai să reuşeşti să şi vorbeşti în această limbă. Nu este grea!

| neutrino a răspuns:

Ai ales foarte bine, dar de chimie tot nu vei scapa.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Ai ales profil real, nu scapi de științele exacte, mai ales că ți-o spune și numele profilului... http://moisilonesti.licee.edu.ro/orar.php
aici găsești orarul de la mine de la liceu, iar clasele de mate-info sunt A-ul și B-ul, doar că nu sunt de intensiv. Fiind la intensiv, o să faci vreo 4 ore de engleză pe săptămână, iar BAC-ul îl vei da la matematică(m1), română(real) și la alegere una dintre fizică/chimie/biologie/informatică. În concluzie, nu poți spune că nu se pune accent pe științele exacte

| LSMM a răspuns:

Lejer la mate-info eng? Doamne apără și păzește.
Se pune accent pe științe exacte (mate, biologie, chimie și fizică, mai nou info).
Dacă ești la bilingv engleză, ai să ai îndeajuns de multe ore încât să o știi foarte bine până la sfârșitul liceului.

| NicklausMikaelson explică (pentru LSMM):

Liceul in care am intrat nu are Bilingv engleza pe Mate-Info.
Si nu cred ca e atat de greuu... Puii mei daca se punea accent pe exacte nu se mai numea engleza. poate la intensiv info sau normal e mai chinuiala. Chiar nu stiu.Eu am aflat de la niste cunoscuti ( profesori in acel liceu) si toti m-au indreptat spre Int. Engleza.

| LSMM a răspuns (pentru NicklausMikaelson):

E vorba doar de nişte ore în plus a materiei specificate după cuvintele intensiv sau bilingv, deci putem zice că adaugi ceva. Adaugi şi nu se schimbă nimic, accentul cade şi pe ştiinţe, şi pe engleză sau altă limbă sau info, după caz. În cazul ăsta, mate-info simplu e cel mai uşor şi lejer.
Nu se poate să se insiste numai pe engleză 4 ani de zile.

| Roxana_1758 a răspuns:

Nu vei scăpa de fizică și chimie..nu cred, adică nu are treabă cu asta. Și da, e destul de lejer la mate-info atât timp cât îți place matematica.și dacă zici că și engleza.n-o să ai probleme!