| niculescu16081994 a întrebat:

Am de facut 2 texte argumentative cu urmatoarele teme : 1) rolul intelepciunii in alegerile de viata
2 ) rolul lecturii in formarea tinerilor. Nu vreau sa imi faceti voi vreau doar inceputul pentru fiecare si cateva idei restul fac eu. Dau funda + vot pentru cele mai bune idei Multumesc

Răspuns Câştigător
| paty00 a răspuns:

1.) Alegerile din viata sunt cele care ne determina existenta, in fiecare clipa facem o alegere, chiar si faptul ca traim este tot o alegere. Am fost inzestrati cu liberul arbitru, insa fiecare trebuie sa isi asume consecintele propriilor fapte, sa fie constient si sa actioneze in cunostiinta de cauza. Uneori ne putem intreadevar lasa ghidati de intuitie sau suflet insa mintea va face alegerile pragmatice, concrete din viata noastra iar pentru ca acestea sa duca la rezultate cat mai bune, avem nevoie de intelepciune.
Intelepciunea nu este altceva decat judecata echilibrata a lucrurilor.

---intelepciunea o poti asocia balantei caci va intermedia extremele din viata ta, prin intelepciune cei 2 poli opusi(dragoste-ura, bine-rau) vor putea forma un tot unitar functional;

---si de aici poti porni discutia despre rolul acceptari ambelor fete ale monedei:atat calitatile cat si defectele celor din jur-- lucru ce poate fi posibil tot prin INTELEPCIUNE

iar Intelepciunea de unde o dobandim? Din experienta. Fiecare eveniment trait fiind un prilej de imbogatire atat fizic cat si spiritual ce va duce intr-un final la dobandirea Intelepciunii.---
---poti aici de asemenea merge pe idea de drum initiatic pe care cu totii il parcurgem in viata, indiferent de calea pe care acesta o ia. --- Si uneori chiar o alegere gresita poate de fapt fi cheia succesului din viitor-- pentru ca o alegere ne determina intregul curs al vietii, incepand cu momentul in care o facem. Caci omul prezent nu este decat rezultatul alegerilor omului trecut.

2.)Lectura imbogateste fiinta nu doar mintal ci si spiritual si sufleteste. Poate pe moment o carte este doar o calatorie imaginativa intr-un taram necunoscut sau o obligatie fata de scoala sau fata de parinti insa pe termen lung lectura il va ajuta pe tanar sa-si formeze sistemul de personalitate.
In realitatea in care traim ne sunt aratate false modele, false persoane de cultura, iar cei care intreadevar merita osteneala sunt tinuti intr-un con de umbra, tinerii tind sa observe si sa imite, deseori involuntar, atitudini vazute in jurul lor; in cautarea formarii personale omul are nevoie de o raportare la mediu, la cei din jur iar lumea in care traim aflata in permanenta miscare ne lasa foarte putin timp sa ne oprim, sa admiram Divinul din oameni, din lucruri din fiinte, implicit intriga cuvantului.
La inceput a fost cuvantul insa ulterior a fost inlocuit de imagini, in loc sa citim o carte preferam sa vedem un film, in loc sa analizam preferam sa trecem doar in revista evenimentele... insa lectura, este cu adevarat esentiala. Nu conteaza daca citesti o carte de aventuri sau una romantica tot ce conteaza este ceea ce ramane in tine dupa ce ai citit. Cu ce te-a schimbat mesajul cartii respective? A avut un mesaj? Ai reusit sa-l identifici?

----Si lectura in viata omului este tot o alegere daca vrei sa faci o paralela intre cele 2 texte. Totul se afla pe lume sub incidenta timpului si sub semnul alegerii umane.

----Cu fiecare lectura, fie a unei carti sau a unui articol de ziar, vei fi mai informat. Tot ceea ce conteaza este sa vrei.
In viata aceasta cine are informatia are puterea.
Si poate ca o simpla lectura nu te poate face sa te gandesti atat de departe dar totul incepe astazi si acum si incepe cu tine, casele se construiesc de la temelie la fel si educatia. Un om educat intotdeauna va avea posibilitati mai mari de realizare si va avea mai mult impact asupra celorlalti.
Degeaba invatam la scoala sa citim daca nu ne si folosim de acest lucru incercand sa ne imbogatim pe noi insine ca oameni

---Nu te inchide posibilitatilor, fi deschis oricarei idei si viata iti va surade; ia o carte, incearca sa o citesti, s-ar putea sa-ti placa;
Pe termen lung numai bogatia gandului nostru conteaza caci el ne situeaza pe drumul exsitential.

---"Tot ceea ce suntem este rezultatul a ce am gândit. Mintea este totul. Devenim ceea ce gândim."--CITAT BUDDHA

Daca facem lucruri de calitate insusi gandurile nostre vor capata profunzime si astfel ne vom trezi intr-o zi bogati, multumiti cu sine si impacati.

P.S:nu stiu daca asta este exact ceea ce cautai si doreai, dar sunt ideile ce mi-au venit pe moment in minte. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Bafta cu textele argumentative, si in general!

| niculescu16081994 explică (pentru paty00):

Multumesc foarte mult a 2 a tem am facut-o singur big grin

2 răspunsuri:
| Stefan_Marius_1997_vDyQ a răspuns:

Un text argumentativ cu importanta lecturii pornid de la citatul Nu este alta mai frumoasa si de ma folos omului zabava decat cetitul cartilor