| mTx a întrebat:

Am de rezolvat o ghicitoare, ii ceva logic dar nu am dat de raspus. Va rog ajutati-ma! Funda
Ce-i Ileana cu Marin daca mama lui Ileana ii soacra cu mama lui Marin?
Stiu ca raspunsul se afla in prima parte.

7 răspunsuri:
| mTx explică:

Raspunsul nu-i un grad de rudenie, raspunsul ii in prima parte.ce sunt ei?
Ceva de genul: oameni, persoane, nume.dar nici una nu-i buna

| mTx explică:

Cum am mai spus..raspunsul nu este un grad de rudenie: soț, soție etc. Daca nu aflu pana Luni o sa imi spune raspunsul, si va spun si voua

| mTx explică:

Raspunsul era barbat si femeie

| ruxycat a răspuns:

Cred ca sunt verisori.

| rexyradu a răspuns:

Sunt soţ și soţie

| valentingb a răspuns (pentru rexyradu):

Da, așa m-am gândit și eu. Cred că de fapt e "cuscră", și nu "soacră". În acest caz e evident. Dar în anumite zone ale țării se folosesc alte cuvinte, și cum văd aici că"e" devine "îi", devine prea complicat.
Plus că spune "soacră cu mama lui Marin", ceea ce o pune pe poziție egală, și nu superioară: soacra mamei lui Marin.
Cuvântul e de fapt cuscră și cei doi sunt soț și soție.

| danieliliedani a răspuns:

Vecini happy