| rodyqutza a întrebat:

Am fot admisa la marketing (ase) si specializarea Publicitate in cadrul facultati de comunicare si relatii publice (snspa), si nu stiu ce ar fi mai de viitor, in cadrul carei facultati as invata lucruri care m.ar putea ajuta intr-o slujba cautata si mai bine platita? mentionez ca as dori sa lucrez la o firma de publicitate care sa se ocupe de detoate (incusiv programe 3d)

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Felicitari pentru alegeri. Am sa-ti vorbesc din perspectiva specialistului in comunicare. Ti-as recomanda PR-ul. De ce? Pentru ca s-ar potrivi cu ceea ce vrei tu sa faci ulterior, anume sa lcurezi intr-o agentie de publicitate (pana termeni tu poate imi pun eu una pe picioare si te iau la mine, hehe). Vei studia si marketing si digital marketing, drept pentru care nu vei neglija notiunile de optimizare. PR-ul e o meserie pe val, in fond orice firma sau entitate fizica sau juridica ce vrea sa creasca si sa aiba succes are nevoie de noi. Te avertizez insa: diploma nu-ti asigura un job, mai ales in domeniul asta in care CREATIVIATEA e cuvantul de ordine. va trebui sa studiezi si pe langa si dincolo de toate va trebuie sa te IMPLICI in cat mai multe activitati. Iti recomand internship-uri, precum si implicarea in diverse organizatii, asociatii. Poti incepe cu organizarea de evenimente, mai mici prima data. Vei invata practic event management, time management, crisis management, copywriting, social media managing etc. Daca ai alte intrebari sau nelamuriri, iti stau la dispozitiehappy.

| rodyqutza explică (pentru TheAce):

Merci. Asta chiar mi-a fost de ajutor big grin

2 răspunsuri:
| Axz_axn_1978 a răspuns:

Draga mea, facultatea nu te va ajuta prea mult sa te angajezi, trebuie sa te hotarasti ce vrei sa devi si pe toata perioada facultati sa inveti paralel.
Facultatea este de a avea o diploma de a avansa intr-o companie de stat, de a pierde timpul invatand lucruri nefolositoare, de aceea multi dupa ce termina studiile nu au unde muncii.Bafta!