| Erick_Lorincz_1994 a întrebat:

Am inteles ca anul asta, elevii de clasa a 8-a care nu iau peste 5 la o materie la examenul national (chiar daca la cealalta iau de exemplu. 8 si media pe 5-8 ar fi fost una buna) nu se vor duce la liceu ci vor face la profesionala straight face e adevarat? Chiar este obligatoriu sa iei peste 5 in ambele ca sa te poti duce la liceu?

De ex: iei 4 la matematica si 8 la romana si media pe 5-8 iti iese 9.

Răspuns Câştigător
| Crows a răspuns:

Nu este adevarat, si cu 1 la matematica si 3 la romana intri in liceu, cei drept unul slab dar intri, poti face profesionala ca sa iesi pe o meserie dar nu e obigatoriu.Media generala conteaza 25% iar media din examen 75%, pe scurt invata daca vrei la un liceu bun. funda?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC, era vorba că elevii care iau sub 5 la examenele de la Evaluarea Naţională NU vor putea să se înscrie la un liceu - DOAR la Şcoli Profesionale!

Dar, PRACTIC, Ordinul MEN nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 NU face referire la acest aspect - vezi Ordinul la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Deci, practic, se poate ca aceşti elevi să se înscrie şi la liceu :)

Oricum, este posibil ca, după alegeri, să apară un Ordin M.E.N.( sau o O.U.G./O.G. ) care să prevadă nota MINIMĂ de 5 la examenele de la Evaluarea Naţională :(

Toate cele bune.

| Crisan_Sergiu_2000 a răspuns:

Daca scoti medie slaba du-te la profesionala ca nu e nici o rusine...decat sai ai 4 facultati si sa nu-ti gasesti de lucru mai bine sa ai o specializare si iti gasesti mult mai usor de munca.