| Justrollin a întrebat:

AM LUAT BACU,cu tot cu camere, cu tot cu m1 la matematica,dar sistemul de invatamant in raport cu examenu, diferenta dintre astea 2 e de la cer la pamant din pacate, ne-au schimbat in 2 luni 4 ministrii ai invatamantului,ei habar n-au sa faca un exercitiu de la mate de m1, ce zic eu de m1 de bac, nu stiu sa faca de clasa a 8a si ajung ministrii ai invatamantului,serios? isi copie doctoratu si ajung prim ministrii,serios? de aia toti elevii pe care ii duce capu(ca nu sunt doar handicapati cum zic astia de la conducere)pleaca in strainatate dupa facultate,ca s-au saturat de tara asta,nu promovati olimpicii,nu promovati inteligenta,si ca sa pun totusi o intrebare, mai are rost sa ramai in tara dupa facultate?

7 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Felicitari,daca inveti nu ai cum sa nu promovezi, referitor la intrebarea ta de munca gasesti si in tara numai sa vrei (nu cum stau putorile care asteapta mura in gura )dar afara munca ta este mai respectata si bine rasplatita

Răspuns utilizator avertizat
| Darkmagic a răspuns:

Da, are rost sa ramai in tara.
Nu confunda experienta sau excelenta intr-un domeniu, cu inteligenta, sunt notiuni diferite.
Daca nu o sa alegi "meseria" de matematician, nici tu nu o sa mai poti peste 15 ani sa rezolvi problemele de matematica pe care le vor avea elevii de liceu din vremea respectiva.
Si aspectul asta il poti verifica acum. Ia pune-ti tu parintii sa rezolve subiectele la matematica de anul asta si o sa ai o surpriza, asta neinsemnand ca sunt "prosti", "inculti" sau nepregatiti.
Pana la urma fiecare decide el insusi daca vrea sau nu sa ramana in RO.

| Justrollin explică (pentru Darkmagic):

Stii,cand esti profesor de matematica, ar trebui sa stii problemele alea, de exemplu, prim ministru asta care e acu sau care era nu stiu daca l-a schimbat, era cica profesor de matematica, si din 3 incercari a reusit de abia sa faca un exercitiu de clasa a 8a de la capacitate, te rog nu imi compara parintii care nu profeseaza in invatamant, o data ce ai ajuns acolo si in teorie tu esti profesor de matematica, ar trebui sa rezolvi, dar ce sa mai zic, daca la noi 25% din profesori scot 1.20 cand dau examenele iar ei continua sa predea in scoli, no comment, eu din clasa a 9 pana in a 12a semestrul 1 am avut o profesoara care pleca de la ore, cand scria, scria doar pentru ea, punea note din burta, am pierdut 3 ani jum de matematica, pana au venit parintii la scoala sa schimbe profesoru(toti parintii colegilor mei), si din cauza acelui profesor care a venit si am invatat cu el jumatate de an am reusit sa trec la matematica m1, respect pentru el, adevarul este ca na, nu toti profesorii sunt competenti, si aia buni care chiar te invata carte, nu pot preda la toate clasele din liceu

| Darkmagic a răspuns (pentru Justrollin):

happy Intrebarea ta era daca sa ramai in Ro sau nu.
Eu te sfatuiesc sa ramai, sau, sa mergi "afara" sa-ti faci facultatea si apoi decizi unde si cum e mai bine.
Ai dreptate, si profesorii sunt slabi, dar si covarsitoarea masa a elevilor sunt la fel, nemaiexistand "motoare", motive, sa-i faca sa invete macar sa scrie corect.
Daca aici reusesc in viata oierii, fotbalistii si manelistii, la ce sa se mai chinuiasca elevii sa faca matematici pe paine? (acesta e rationamentul lor) happy
P.S. Undeva te inseli, ultimii premieri pe care i-a avut Romania au fost de urmatoarele formatii:
Boc - profesor de drept constitutional; M.R.U. - istoric (a terminat un liceu de mate-fizica), dar a ales studiile universitare pe profilul istorie.
Ponta - profesor de drept.
Tu mai mult ca sigur, te referi la M.R.U. Cu atat mai rau pentru el, daca n-a fost in stare sa rezolve un exercitiu.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Da,dupa parerea mea se poate ramane in tara dupa terminarea facultatii dar foarte greu, cu multe sacrificii si pe bani putini. Oamenii harnici pleaca in general in strainatate si ramane pleava. Oricum, te felicit pentru ca ai trecut bacul, inseamna ca ai invatat

| sdfsdfsd a răspuns:

Si eu am luat bacul, am dat m2 la matematica+geografie si romana.Media 7! Ma bucur pentru tine!