| Mayy a întrebat:

Am maine bac-ul, la romana oral, si de am emotii cand citesc... oare daca O sa beau ceva tărie inainte, o sa ma descurc mai bine?happyhappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai stresa... Oralul este destul de simplu, ideea este sa vorbesti cat mai mult. Poate te incurci la tipul de text (iti dau un exemplu), insa daca tu argumentezi raspunsul si ai incredere in tine vei vedea ca vei lua calificativul "experimentat". E simplu, vorbeste cat mai mult, mentine contactul vizual cu ambii profesori din comisie si ai incredere in tine. Succes!

6 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Pai n-ai cum sa pici, de ce iti faci griji? eu nu m-am pregatit deloc (nici macar pentru scris laughing ) si tot o sa ma descurc.

| thealchemist a răspuns:

Nu te sfatuiesc, incearca mai bine cu ciocolata.

| 9gag a răspuns:

Eu chiar nu va inteleg...de ce sa ai emotii la oral daca nu conteaza nota... poti sa iei si 1 punct din 100 si esti declarata admisa. Si oricum diploma e valabila 6 luni deci nu ne ajuta cu nimic. Succes

| SmileFreedom a răspuns:

Sincer eu nu credlaughingPoate spui prosti pe acolo.happy

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

O sa fie bine happy noh, uite o bucatica de pe mess, ca tocmai povesteam cum a fost la mine oralul la romanabig grin

Silviu: deci intram acolo in sala vreo 9 persoane, si eu eram primul care trebuia sa prezinte, da o tipa (fosta colega, avea numa 10 pe linie) ridica mana, si o asculta pe ea, si uita profa de ordinethinking noh, cat prezenta tipa eu mi-am terminat tema aia thinking si ma plictiseam. Si chiar daca la orele de romana NICIODATA nu ma ofeream sa raspund primul, cum termina tipa aia am prezentat eubig grin
Silviu: am avut ceva despre cutremure...laughing
Silviu: parca erau 3 subiectethinking primul era un text si trebuia sa zic daca e descriptiv, sau jurnalistic sau nu stiu cum, mie imi picase un articol dintr-o revista despre nu stiu ce junglathinking noh, i-am zis "descriptiv s'un pic jurnalistic"
Silviu: al doilea subiect nu il mai tin mintesad
Silviu: la nr3 era sa fac un text argumentativ da nu mai stiu ce trebuia sa argumentez, stiu ca avea legatura cu niste cutremurelaughing
Silviu: Am luat nota maxima, cat o fi fost aia ca nu mai stiulaughing Da tin minte ce fata avea profa de romana, (aia a mea, ca erau 2 profe) si ii sopteste profa mea, celeilalte profe "asta abia daca l-am auzit vorbind de cateva ori la ora mea, iar acum, uite la elstraight face" se uita ca la masini straine rolling on the floor

| florySim a răspuns:

Buna.Calciu si magne B6.Si nu uita trebuie sa-ti controlezi singur emotiile, uneori depinde de tine, mananca fructe, odihneste-te in deajuns.Vizualizeaza examenul, ca esti stapan pe situatie si esti calm.