| TheHunter38 a întrebat:

Am o intrebare mai prostesca facturile vin aproximativ dupa data de 10 a lunii, pentrut luna trecuta
De exemplu pentru luna ianuarie vine in 10 februarie am dreptate?
Eu vreau sa ma mut in chirie si pot cere de la furnizorii de utilitati gaz, lumina apa etc, o adeverinta ceva precum ca locuinta nu are restante. Sau de ce mi-e frica i ca la blocuri se citeste lunar contoru, sau angajatii de la primarie baga `din burta` datele?
Iar la gaz se facea ceva de genu ca bagau iarna sume mai mici, iar vara le compensau, ca mie nu imi comvine sa platesc facturile altora.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal proprietarul trebuie sa plateasca facturile la utilitati dar, de regula, aceasta sarcina se transfera chiriasului, prin contractul de inchiriere.
Chiriasul este obligat sa plateasca utilitatile numai de la data inchirierii si nu pe cele anterioare, chiar daca facturile vin mai tarziu.
Poti solicita proprietarului sa-ti prezinte chitantele de plata, firmele de utilitati n-o sa-ti dea tie adeverinta.