| dia19 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care anul acesta dau bacu sau cei care au dat anul trecut...imi zice si mie ce trebuie scris mai exact la sub 3...

10 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

LA romana sau la care materie?

| dia19 explică (pentru Nastia):

Da la romana

| dia19 explică (pentru Nastia):

Da la romana

| Nastia a răspuns:

Un eseu argumentativ pornind de la un citat.sunt vreo 15 opere:poezie,romane,nuvele,drama si comedie.
poate sa pice caracterizare de personaj, relatia incipit final, tema si viziunea despre lume, conditia taranului/femeii/intelectualului, paralela intre 2 texte.sunt multe variante.cumpara o carte de eseuri pentru bac si inveti din ea.baftawinking

| NPA a răspuns:

La subiectul 3, pica o opera literara(roman, nuvela, basm, poezie) iar subiectele pot varia: caracterizare de personaj, relatia dintre 2 personaje,statutul social si psihologic, relatia incipit-final, etc.
Dar nu cred ca nu ai facut la ore lucrurile astea, ca nu ti-au fost explicate de profesor, asta in cazul in care dai Bac-ul.

| dia19 explică (pentru NPA):

La ora de romana profa venea si ne preda cate 6-7 pagini despre diferite romane/nuvele/poezii fara sa ne explice ce ar trebui sa scriem. Daca incercam sa o intreb despre asta imi zicea sa nu o mai intrerup ca nu stie unde o ramas sau imi zicea sa invat pe de rost toate acele pagini.

| NPA a răspuns (pentru dia19):

Pai daca inveti ce ti-a dictat, in principiu o sa stii orice subiect ti-ar pica, dar poti sa te mai uiti pe internet la structura unui subiect 3, pentru ca acolo ai 4 puncte pe care trebuie sa le atingi, si daca o faci primesti punctaj mare, la asta trebuie sa fii atenta. Mult succes!

| dia19 explică (pentru NPA):

Mersi mult pentru sfaturi happy

| DushulRece a răspuns:

Am o intrebare pentru tine: cum poti scrie CE'I? Doamne fereste, in ce tara traim, tu dai Bacul si nu stii sa scrii CEI?

| dia19 explică (pentru DushulRece):

Se mai incurca omul nu sunt perfecta iar in momentu asta sunt plina de nervi.Multumesc pentru observatie.winking