| alexander08 a întrebat:

Am o intrebare TPU, la matematica, inmultirea/impartirea se face cu semnele + si - asta stim cu totii, dar la ridicarea la putere se face cu tot cu semn Ex : -2^2 = 4

sau fara semn Ex: -2^2 = -4

stim cu totii cat de important sunt semnele la matematica, va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| kissuletzz a răspuns:

Ridicarea la putere cand un numar este negativ depinde de putere:adica daca de ex avem -2^3=minus la putere impara inseamna minus adica =-8.p.s nu am inteles prea bine intrebarea dar sper ca te-am ajutat

| alexander08 explică (pentru kissuletzz):

-2^3 = - 8 dupa cum ai raspuns, da m-ai ajutat si am inteles acum, cand avem un nr negativ ridicat la putere para, semnul este + (pozitiv), ar veni -2^4 = (-2)*(-2)*(-2)*(-2) = +8, nu stiam sigur daca ridicarea la putere afecteaza semnul sau nu.

| kissuletzz a răspuns (pentru alexander08):

Bravo.te prinzi repede