| Iky a întrebat:

Am o nelamurire, atunci cand ma inscriu la facultate si vreau sa optez la buget, dar si cu taxa, cum procedez? Trebuie sa am doua dosare si sa platesc de doua ori acea taxa de inscriere?

Răspuns Câştigător
| SuperStar18 a răspuns:

Nu, daca este vorba despre aceeasi facultate.
De exemplu, la FEAA.
Iti pui optiunile acolo, finante-banci buget, finante-bani taxa, contabilitate buget, contabilitate taxa.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă candidezi la o SINGURĂ facultate, la mai multe specializări/opţiuni, atunci NU ai nevoie decât de un SINGUR dosar.

În schimb, la unele facultăţi se plăteşte o taxă SUPLIMENTARĂ dacă vei candida la mai multe specializări :(

"6. Ce taxe de înscriere şi de şcolarizare se cer?

La învăţământul de licenţă cu frecvenţătaxa de înscriere este de 100 lei. În această taxă sunt incluse primele două opţiuni. Candidaţii care vor să îşi exprime mai mult de două opţiuni vor plăti, în plus, câte 25 lei pentru fiecare opţiune exprimată. Opţiunea este facultatea şi forma de finanţare (aceeaşi facultate la buget + taxă reprezintă două opţiuni). Candidaţii au toate opţiunile exprimate notate pe fişa de înscriere şi pe baza acestora intră în concurs. După închierea perioadei de înscriere opţiunile şi ordinea lor nu mai pot fi modificate.
La învăţământul la distanţă taxa de î nscriere este unică, de 100 lei, indiferent de numărul opţiunilor solicitate de către candidat. La învăţământul la distanţă sunt numai locuri cu taxă. " - SURSA :
http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3

Toate cele bune.