| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare cam ciudata.Eu am teza la matematica luni si nu prea stiu regula semnelor la adunare si scadere.Ma gandeam sa le invat si sa le scriu pe o ciorna(foaia pe care mai fac calculele)exact cand incepem teza.Ma intrebam... oare am voie? Sau se ia profesorul de mine(ca mai vine si se uita sa vada ce am rezolvat).

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Desi nu incurajez copiatul iti dau un sfat beton. Daca foaia de teza o iei de acasa tu, scrie pe ultima foaie mic pe spate regula.Cand sa dai teza stergi repede cu ceva sau tai foarte bine. Daca te intreaba ceva ii zici ca ai scris ceva pe foaie inainte si nu mai aveai alta curata si ai taiat, dar sa scrii pe spatele tezei, si te faci ca rezolvi un exercitiu si te mai uiti pe ambele parti. Daca doamna ta vine cu foaia de teza si nu te lasa sa o iei tu din caiet merge si ciorna dar tot pe spate scrii.Bafta si data viitoare sa inveti. FUNDA!

| anonim_4396 explică (pentru Doctorfishadi):

Dar nu vreau sa copiez. Vreau doar sa scriu atunci fara sa copiez acele reguli ca sa ma ghidez cand fac calculele si intrebam daca am voie sau s-ar numi copiat sau pe ciorna am voie sa scriu ce vreau eu?

| Doctorfishadi a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa,daca le scrii din minte ca sa iti fie usor, da sigur ca se poate.

13 răspunsuri:
| Reyskate99 a răspuns:

Frate, e usor, cand semnele sunt diferite(+ si - sau - si +) e - cand sunt la fel(+ si + sau - si -) e + incearca sa memorezi, e usor si daca chiar nu reusesti scrie-ti codat asta gen D- (diferit e minus) si F+ (la fel e plus)

| anonim_4396 explică (pentru Reyskate99):

Da ..simplu si cand le adun cand le scand.Simplu zici tu laughing eu nu reusesc decat daca le scriu undeva ca ma incurc in adunare si scadere.

| Reyskate99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai,da-mi un tip de exercitiu ce nu il intelegi cum se face.

| anonim_4396 explică (pentru Reyskate99):

Nu e vorba ca nu stiu sa le fac acum dar cand dau test sau ceva sunt emotionata si ma pierd plus ca mai am colegi care tot vor sa copieze si fac galagie plus ca mai vorbeste si profesorul si ma pierd de tot cand patesc asa sad

| Reyskate99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai incerca sa te concentrezi si daca chiar vrei sa copiezi scrie-ti cu prescurtari si daca ai o banca buna, te poate ajuta sa pui in ea niste foi, si daca te prinde profesorul incearca sa spui ca e de la alta materie(numai ca trebuie sa scrii cu prescurtari)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vreau sa copieeeeez. Vreau doar sa stiu daca metoda la care m-am gandit se poate numi copiat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună! Și eu am teză la matematică luni și, totuși, nu te sfătuiesc să copiezi. E greu să înveți 4 reguli simple? În timp ce repeți, scrie, o să vezi că funcționează! Mult succes îți doresc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce clasă eşti?

| motan444 a răspuns:

Deci fii atent cum se copie iei un pix care nu scrii se o foaie pe care o vei folosi de cioarna si apesi pe foaie cupixul ca si cum ai scrie pana ramane urma cu ce ai tu nevoie asa si la ora treci pe semne cu pixul dupa contur happy

| ProfDeMate a răspuns:

Draga Danitza,
E mai mare daraua decat ocaua, zau asa. Nu ai nevoie sa copiezi. Fi atenta: la adunare si la scadere sa te gandesti in permanenta la scala unui termometru pe care scazi si aduni temperaturi. De exemple: afara sunt 5 grade si temperatura scade cu 8 grade, deci avem -3 grade si scade in continuare cu 4 grade, deci devine -7 grade, iar apoi creste cu 5 grade si devine -2.
Pentru regula semnelor la inmultire si impartire in Grecia antica elevii invatau urmatoarea regula: Daca notam prietenii cu+ si dusmanii cu -, atunci cand inmultim vom avea
1) prietenii prietenilor mei sunt prietenii mei, deci(+)(+)=+;
2) prietenii dusmanilor mei sunt dusmanii mei, deci (+)(-)=-;
3) dusmanii prietenilor mei sunt dusmanii mei, deci (-)(+)=-;
4) dusmanii dusmanilor mei sunt prietenii mei, deci (-)(-)=+.
Vezi ce simplu este! Nici nu ai nevoie de copiat! Dar ce ai putea sa copiezi?
Succes la teza!
Prof De Mate

| Albastrelu4u a răspuns:

Ia un creion si scrie regurile pe banca sub foaia de teza!
Functioneaza!