| alex495 a întrebat:

Cand se pune virgula intr un text?

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Vezi vocativele, subiectele sau propozițiile apoziționale, propozițiile sau expresiile incidente.
Și mai sunt situații.

| alex495 explică:

Stiam si eu cand e o enumeratie sau pauza in vorbire, dar cica ar mai fi altele destul de importante

| Buresbista123 a răspuns:

Cand se impune

Răspuns utilizator avertizat
| iulika009 a răspuns:

Cind este:o pauza, o enumerare si adresare

| SinisterStrange a răspuns:

Cand faci o pauza, spre exemplu '' dupa ce am iesit din casa am vazut masa lui parcata, un BMW 320d rosu, dupa m-am dus ..etc'' virgula stă lipită de cuvântul anterior și separată cu un spațiu de cuvântul următor..sau cand faci o enumeratie

| sandutza11 a răspuns:

Draga Alex, virgula se pune atunci cind vreai sa faci o pauza sau la o enumeratie de exemplu: mere, prune, caise.