| dragosie a întrebat:

Am si eu o nelamurire : Presupunem ca un local se numeste "La Mihai". Daca eu ma duc la acel local corect ar fi :' Ma duc sa mananc La Mihai ' sau 'Ma duc sa mananc la "La Mihai" '? Nu stiu daca este cel mai bun exemplu, dar sper ca ati inteles ideea.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Ma duc sa manac la restaurantul "La Mihai".

| MeForeverAlone a răspuns:

Corect este,, Mă duc să mănânc,, La Mihai" pentru că din prima propoziție s-ar putea înțelege că mergi să mănânci la un prieten acasă. Dar dacă totuși nu vrei să pui ghilimele, poți spune,, Mă duc să mănânc la localul/restaurantul Mihai"
Sper că te-am ajutat!