| bunicisibuni a întrebat:

Anul acesta trec a9-a si ma duc pe mate-info intesiv informatica. Ideea e ca eu vin dintr-o clasa forte slaba in care mai mult stateam degeaba, iar profesorii nu prea ne predau. La romana si matematica am o baza de cunostinte destul de stabile mai ales ca am luat 9, 20-romana si 9, 70-matematica, insa stau prost la fizica, franceza si engleza. Am auzit ca la chimie vom avea o profesoara buna, iar daca sunt atenta o inteleg, iar la geografie, istorie si biologie trebuie sa inveti lectiile, ceea ce pot face, dar la fizica, franceza si engleza e mai greu. La fizica mai stiu foarte putin din clasa a7-a cand am facut cu o profesoara foarte buna, dar de cand a venit cea nou nu prea am facut nimic decat copiat din caiet. La franceza stiu 2-3 chestii la gramatica si sa ma prezint, iar la engleza stiu sa traduc cat de cat, sa citesc etc, dar nu o stiu la perfectie. Am zis ca in august ma apuc de meditatii la franceza ca sa iau si eu o nota cat de cat si la engleza din septembrie. Sper sa reusesc sa le pun la punct. Insa la fizica nu stiu ce sa fac... Si am auzit ca si la istorie am profesoara rea si eu istorie nu am facut, adica ne dadea teste si ne punea note din burta si cei slabi de tot aveau medie de 8-9. :/ Nu stiu, mi-e frica. Imi puteti da cateva sfaturi? Cum sa supravietuiesc la fiecare materie si ce ar trebui sa stiu, poate reusesc sa repet etc. Credeti ca pot invata engleza calumea daca fac meditatii si m voita, adica a inceput sa-mi placa si mi-am dezvoltat o pasiune catre aceasta. big grin Multumesc anticipat, dau fundita.

5 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Nu-ti face griji, te vei descurca la fizica, franceza si engleza, la inceputul anului se face o recapitulare. Daca te straduiesti un pic in timpul anului vei aprofunda aceste materii, elimand lacunele pe care le aveai din anii anteriori.
O zi buna.

| ascovit a răspuns:

Te stresezi degeaba. Bineinteles ca vei da la inceputul anului scolar niste teste initiale, dar acestea sunt doar pentru a stabili nivelul clasei si multi profesori le dau doar din obligatie. Cand am fost eu in clasa a 9a, la unele materii nici nu ni s-au comunicat notele, doar media pe clasa.
Sunt tot la un profil real, si stiu ca si eu ma stresam in privinta fizicii, deoarece eu nu am facut aproape deloc in gimnaziu (poveste lunga), insa in mare parte la fizica, nu ca iau profesorii totul de la zero, dar explica fiecare lectie foarte bine si nu ramai cu goluri, eventual intrebi daca nu intelegi ceva, nu se supara nimeni. La engleza si franceza la fel, calm. repeta timpurile verbale, cateva reguli de gramatica si aia e.
Mult succes!

| j1NNNx a răspuns:

Daca vrei sa fii premiant/a du-te la meditatii, daca vrei sa fii ca toti ceilalti n-ai decat sa inveti de trecerewinking Adica si la mine a fost la fel dar eu la franceza si la fizica o sa invat doar de 5-6. Imi este de ajuns.

| Tinna666 a răspuns:

In primul rand nu iti mai fa atatea probleme happy materia de liceu difera mult de cea din generala, mai ales la fizica, chimie, de care ti-e tie teama.profesorii de la liceu sunt constienti ca nu toti vin cu multe cunostinte din generala si in clasa a9-a o sa va ia cam de la 0..la biologie, istorie, geogra si restul ti se vor preda lectiile si nu prea vor intreba profesorii de ce ai facut in generala.e important ca la matematica sa ai o baza, sa stii cate ceva, esti la mate info si chiar se pune accentul pe mate si se leaga materia, te vei folosi pana in clasa a12a de materia invatata in generala... legat de limbile straine, daca ai ambitie si iti place poti invata, iti va folosi

| AryanQQ a răspuns:

Nu te panica. Nu conteaza foarte mult faptul ca nu prea ai cunostinte in domeniul fizicii, oricum se face o recapitulare la inceput de an si materia din generala este predata din nou.