| Chivoiu_Emanuel_1993 a întrebat:

Anul viitor în vară va trebui să aleg liceul la care doresc sa merg dar sunt nehotărât. Nu știu ce să aleg dintre mate-info, științe ale naturii sau economie. As vrea sa știu la ce se dau teze la fiecare profil și la ce se va da bacul? Eu nu mă descurc bine la: geografie, franceză, româna ( doar la sintaxa frazei) iar la chimie mă descurc in general dar nu reusesc sa intele problemele ( gen cati moli de O2 rezulta prin topirea lui cutare, ceva in genul acesta) și la educatie tehnologică ( am înțeles ca la profilul de economie iti trebuie educatie tehnologica dar nu acea pe care o inveti in gimnaziu in afara de cele cu calitatea produsului,... Asa este?). Iar la celelalte materi mă descurc foarte bine. Si as mai vrea saa știu ce as putea deveni după urmarea unei facultăți pe domeniul profilului ales. Mulțumesc anticipat pentru toate raspunsurile date, chiar as vrea sa ma ajutați pentru ca sunt foarte indecis.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!

Mate-Info

Teze :Mate,Romana,Informatica,Biologie/Chimie/Fizica.
Bac
:Romana,Mate,Info/Biologie/Chimie/Fizica.

St. Naturii

Teze:
Romana,Mate,Engleza (Economie clasele XI-XII)
Bac:
Romana, Mate, Logica/Economie/Psihologie/Geografie

---
La mate-info se face mai multa matematica din clasa a XIa decat la economc si st. naturii. Eu nu ti-as recomanda economic. Daca poti suporta matematica, du-te la mate-info, altfel du-te la st. naturii.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Dupa facultate devii cu siguranta somer. Ca job, iti gasesti ce poti. Ideal e sa incepi cit mai repede posibil cu voluntariatul/proiectele suplimentare, dau foarte bine la CV. Iti spun asta ca in pozitie de (semi-)angajator - intotdeauna primeaza un student mediocru cu preocupari practice, voluntariat, proiecte proprii, unuia care are 9-10 pe linie dar isi trece in CV proiectele de la facultate si ala de licenta, ca altceva nu a facut in toti anii aia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre Evaluarea Naţională din 2016 în Ordinul nr. 5081/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2015-2016

http://subiecte2016.edu.ro/2016/evaluarenationala/legislatie/

Vezi detalii despre admiterea la liceu 2016 în Ordinul M.E.C.Ş. nr. 5082/2015 de la linkul :
http://lege5.ro/......-2016-2017

Vezi alte detalii ( despre Evaluarea Naţională ) în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......u-peste-6/

| IoanaIonuca a răspuns:

La mate-info si bio-chimie dai teza din romana, mate si bio, chimie sau fizica (2 din cele 3). La economic din romana, mate si engleza in primii doi ani, apoi la romana, mate si economie.