| Addiinnaa a întrebat:

Are ceva dacă la evaluare, la exercițiul cu virgula, în loc de „ Virgula seapră termenii unei enumerații " am pus " Virgula delimitează termenii unei enumerații "? Și, la exercițiul cu alcătuirea propoziției, e bine dacă am scris ceva în genul : Ei știu cum arată subiectele...? Nu știu exact ce am scris după, dar știu că începutul așa era.

5 răspunsuri:
| DiannaaMiha a răspuns:

La virgula este bine, dar la propozitie nu este bine
- a stii=vb impersonal
trebuia sa folosesti verbele copulative gen:-a fi cand nu are sensul de a se afla, a exista
-a deveni
-a se face
-a iesi
-a ajunge
- a ramane cand nu are sensul de a sta pe loc
-aparea cand are SB opersoana
- a insemna cand nu are sensul de a face semn

ex:El va deveni cum si-a dorit.
Http://www.evz.ro/......4250.html- BAREMUL de corectare

| XsupermenX a răspuns (pentru DiannaaMiha):

A stii nu este verb impersonal Se stie e verb impersonal big grin

| Outremer a răspuns:

Nu, n-are nimic.
Propoziţia nu e bine.

| cakeforyou a răspuns:

Nu cred ca o sa iti scada acolo cu virgula, dar daca [cum arata subiectele] ar trebui sa fie predicativa nu cred ca e bine, din pacate..deoarece verbul stiu nu este copulativ(Ei devin/inseamna/ajung/raman cum arat subiectele nu are inteles, adica nu se poate inlocui verbul "a arata" cu un verb copulativ...chiar imi pare rau, acolo nici eu nu sunt sigura ca am facut bine:-s

| Roibu_Mihaela_1998 a răspuns:

Nu stiu la virgula, dar la fraza ai gresit pentru ca nu ai predicativa...