| thezbx a întrebat:

Are cineva un "gid" de interpretare a textului pentru proba orala la romana? gen niste fise sau ceva?

Răspuns Câştigător
| justsummer a răspuns:

Trebuie sa stii stilurile functionale: juridic admimistrativ, publicistic, beletristic, stiintific si tipurile de text argumentativ, narativ, descriptiv si sa faci o argumentare ca la subiectul II de la proba scrisa.

| thezbx explică (pentru justsummer):

La ce elemente de continut importante identifici in text, trebuie sa faci cau un rezumat, sau idei principale?

| justsummer a răspuns (pentru thezbx):

Idei principale depinde ce iti cere.